SuperCycling.cz

Která mě dnes zahřeje? Test cyklistických bund

14. 3. 2015, 07:44

Zimní "drtičku mrazu", zimní s lehkým zateplením, jemnou šustku, a nebo pláštěnku? Co si dnes obléknu? Rychlý pohled na teploměr, kontrola aktuálních dat na radaru. Vybrat optimální "kůži" a hurá na kolo. Rutina před každou zimní či jarní vyjížďkou. Jednoduchý postup každého z nás. Ale je to opravdu tak jednoduché? 

bundy15-perex

Všichni máme své osobní zkušenosti s oblékáním na kolo. S největší pravděpodobností nebudou shodné. Jinak o svém treninkovém oblečku přemýšlí ostřílený matador, jinak méně zkušený cyklistický začátečník. V jednom se ale určitě shodnou, univerzální bunda neexistuje.

Jaké se nám nabízejí možnosti?

V současné době jsou na našem trhu v zásadě nabízeny jen dva typy zimních cyklistických bund (pokud pomineme střih a skupinu uživatelů silnice, XC, enduro, atd.). Jedna, která hřeje a chrání, a druhá, která jen chrání.

1. bunda vyrobena z materiálu Softshell a s funkční membránou
2. bunda vyrobena z materiálu Softshell bez membrány
3. bunda označována Activeshell s funkční membránou
4. bunda označována Activeshell bez membrány

Která z nich je nejlepší? Jakou tedy vybrat, abyste byli spokojeni? Je důležité si předem dobře rozmyslet, kdy většinou na kole vyjedete a za jakého počasí. Ani zde neplatí, že ta nejdražší je nejlepší, v našem případě univerzálnější.

O tom, že existuje materiál Softshell, víme poměrně dlouhou dobu. Co to vlastně ten Softshell a i zmíněný Activeshell je?

Softshell

Softshell je skladba více vrstev rozdílného materiálu. Ty jsou zpravidla tři. První napomáhá odvodu vlhkosti. Druhá má za úkol udržovat teplo. Třetí jako ochrana proti nepříznivému počasí. Bonusem navíc je kombinace třech výše zmíněných materiálů s aktivní membránou, kterou bývá u cyklistických bund nejčastěji Windstopper, Sympatex, Windtex, Windpro, atd. Obě varianty mají své výhody i nevýhody. Softshell bez membrány je prodyšnější s lehkou ochranou proti nepříznivému počasí. Tato varianta je vhodnější do teplejšího počasí a nebo při intenzivní jízdě. V momentě, kdy je přidána membrána, se odolnost oproti větru a dešti výrazně zvyšuje, naopak prodyšnost materiálu v závislosti na funkčnosti membrány klesá.

Activeshell

Názvem Activeshell jsou označovány tenké bundy bez zateplení, které mají za úkol ochránit uživatele pouze proti větru, a nebo současně proti větru i dešti, v tomto případě je navíc přidávána membrána. Novinkou v posledních sezónách je zapracování elastického vlákna do použitého materiálu. Elastické vlákno má hned dvě výhody. Tím, že lépe kopíruje tělo, se zvyšuje funkčnost materiálu a lépe izoluje. Posledním důsledkem použití elastického vlákna je menší objem sbalené bundy, takže zabírá méně místa v kapse u dresu nebo batohu.

S membránou, či bez membrány

Není membrána jako membrána. Při výběru je potřeba vyhodnotit nejen jak hodně nás ochrání, ale i jakou má membrána prodyšnost. Níže uvádíme tabulku Ret, která je používaná pro kvalifikaci odvodu páry v g/m2 za 24h. Tyto hodnoty by měly být k dispozici u každého prodejce.
Klasifikace látek v jednotkách Ret
● Ret < 6 - velmi dobrá (> 20 000 g/m2.24 h)
● Ret = 6 až 13 - dobrá (9 000 - 20 000 g/m2.24 h)
● Ret = 13 až 20 - uspokojivá (5 000 - 9 000 g/m2.24 h)
● Ret > 20 - neuspokojivá (< 5 000 g/m2.24 h)

Jak je z tabulky patrné, funkčnost membrány je pro větší využití bundy zásadní. Není žádnou výhrou, když je bunda jen 100% odolná, ale všechnu naši odpařenou páru nechá uvnitř. Po krátkém čase se všechno spodní prádlo dostane na hranici svých možností a přestane odvádět svoji práci.

To má za následek, že spodní prádlo bude pod bundou mokré a začne vás ochlazovat. Samozřejmě, že to si nikdo nepřeje. Bundy s membránou jsou v každém případě dražší, ale nedá se říci, že lepší. Váš výběr by se měl odvíjet podle počasí, ve kterém nejvíce vyjíždíte a zda jezdíte primárně pouze na silnici nebo na MTB. Zde platí jednoduchá rovnice, čím je počasí extrémnější je membrána potřebnější.

Na silničních trénincích funkční membránu využijete více méně pokaždé, jelikož silný studený vítr ji umí slušně prověřit. Opakem jsou tréninky v terénu, kdy jste po většinu času před větrem schovaní v lese a rychlost, která má na ochlazování také svůj vliv, je menší. V tomto případě se s největší pravděpodobností objedete bez membrány.

Když nůžky promluví

Správný střih je pro výběr vaší nové bundy stejně důležitý, jako materiál, ze kterého je ušitá. Optimální šablona opět neexistuje, a to je pro výrobce mnohdy větší oříšek, než samotný výběr materiálu. Ale i v tomto případě jsou jistá pravidla, kterými se všichni výrobci řídí.

Bunda určená hlavně pro sportovní jízdu je výrazně upnutější. Střih bundy je takový, aby co možná nejvíce jezdcovo tělo kopíroval a přitom neomezoval v pohybu. I když si v tom člověk může při zkoušení připadat jako potápěč, má to své nesporné výhody. Bunda která dokonale kopíruje tělo, lépe izoluje a odolává proti průniku studeného větru. Navíc v silném protivětru neimituje funkci padáku.

Ne každý je však ambiciózní jezdec, který výše popsané hodlá akceptovat. V portfoliu každého výrobce najdete v současné době obě varianty, upnutou i volnější variantu. Nezbývá než zkoušet a zkoušet. V žádném případě ale nezapomínejte na dlouhé rukávy, prodloužený zadní díl bundy, vysoký límec, který chrání zátylek, a zip, pod nímž je ochrana/límec proti průniku větru a na jeho konci takzvaná garáž na jezdce.

V přiložené fotogalerii jsme pro vás vybrali typy jednotlivých variant popsaných v tomto článku. Nafotili jsme konkrétní detaily, na které byste se při výběru nové bundy měli zaměřit a také všechny praktické prvky. Každá značka si technické detaily řeší po svém, ale v principu by měly mít stejný efekt.

Věříme, že vám bude tento článek dobrým vodítkem a s vaším novým doplňkem budete spokojeni. Jako poslední bych doplnil, nakupujte tak, abyste si udělali radost. Vyberte si barvu která vám sedne a nedělejte zbytečné kompromisy, které by výsledný efekt spokojenosti jen pokazily.

Fotogalerii si můžete prohlédnout ZDE:

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.