SuperCycling.cz

Šok! Start Sáblíkové na olympiádě v Riu je ohrožen

3. 6. 2016, 06:43

Je to zpráva, se kterou nikdo nepočítal. Podle aktuálních kvót, které zveřejnila UCI, nemá Česko žádné místo pro časovku žen na olympiádě v Riu! V praxi to znamená, že je vážně ohrožena účast Martiny Sáblíkové, která se na Rio chystá již několik měsíců.

martina-ke-kolu-rioo

Sáblíková i Český svaz cyklistiky žily v tom, že si účast vyjela díky tomu, když skončila do 10. místa v redukovaném pořadí zemí v časovce na MS v Richmondu. Každý z těchto států měl mít jedno místo v olympijské časovce jisté. Ovšem v konečném seznamu kvalifikovaných zemí Česko nefiguruje.

Dalších patnáct žen, které budou startovat v časovce, mělo být určeno na základě žebříčku národů k 31. květnu 2016, který současně rozhodl také o obsazení silničního závodu žen. V něm je ovšem Česko až na 46. místě. Může se ještě stát, že všechny země svá účastnická místa nevyužijí a dojde k přerozdělování, ovšem vzhledem k aktuálnímu rankingu je málo pravděpodobné, že by došlo i na ČR.

I kdyby to nevyšlo, nikdy toho nebudu litovat. Kolo mě bavilo, baví a bavit bude a určitě jezdit nepřestanu. Martina Sáblíková

Do olympijské časovky nastoupí jen 25 závodnic z 18 zemí, některé státy mají nárok na dvě místa: Austrálie, Kanada, Belgie, Německo, Nizozemsko, Švédsko a USA. Kompletní přehled účastnických míst najdete ZDE.

 „To místo tam jednoznačně mělo být. Prvních deset zemí z časovky v Richmondu ho má přece zaručené. Nedokážu si to vysvětlit. Požádáme UCI o vysvětlení. V životě by mě nenapadlo, že by něco takového mohlo nastat. I ostatní země si vyložily pravidla stejně jako my,“ řekl pro idnes.cz generální sekretář Českého svazu cyklistiky Stanislav Kozubek.

novinka k tomu kolu

„Myslím, že došlo k nějakému informačnímu šumu. Četli jsme si znovu pravidla z Richmondu, v nichž je jasně psáno, že prvních deset zemí má právo startu na olympijských hrách, dalších 15 bude doplněno. Zatím zůstávám v klidu, protože nevím, proč by to mělo být jinak,“ uvedl trenér Sáblíkové Petr Novák. „Věřím, že Martina na startu olympijské časovky bude,“ dodal.

A jak vidí celou věc samotná Martina? „I kdyby to nevyšlo, nikdy toho nebudu litovat. Hodně mi to pomohlo k bruslení i k objevení zase něčeho nového. Kolo mě bavilo, baví a bavit bude a určitě jezdit nepřestanu. Uvidíme, jak to nakonec dopadne. Každopádně bych chtěla poděkovat těm, kteří mi pomohli, kteří za mnou stáli a stojí,“ napsala Martina Sáblíková ve čtvrtek večer na svůj facebookový profil. 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.