SuperCycling.cz

Zdeněk Štybar: Z druhého místa jsem trošku zklamaný

27. 3. 2015, 21:20

Výbornou formu ukázal Zdeněk Štybar i na dnešní první kostkové klasice WorldTour letošní sezóny E3 Harelbeke. V těžkém závodě obsadil cyklista stáje Etixx-Quick Step druhé místo za Britem Gerainthem Thomasem (Sky). Je to jeho první pódiové umístění na klasice WorldTour.

styby-harelbeke-1-nahoru

Štybar nastoupil necelých 40 km před cílem spolu s Thomasem, o chvilku později se k nim dotáhl Peter Sagan. Trojice spolupracovala a držela si náskok od 25 do 40 sekund. Na posledních 4 kilometrech atakoval Thomas a slavil vítězství, Štybar byl druhý o 25 vteřin.

Jsi spokojen nebo trošku zklamaný, že to nevyšlo na vítězství?

Jsem malinko zklamanej, protože jsem měl na to, abych vyhrál. Když je člověk takhle odjetý ve 3, je tam 33procentní šance na vítězství. Jenže když atakoval Thomas, já akorát odstřídal a myslel jsem si, že se Sagan hned zvedne a dojede ho. Ale on svěsil nohy a nebyl schopen jet. Ani nešel ze sedla. To mě trochu překvapilo.

Vyčítáš to Saganovi?

Vůbec, nezlobím se na něj. Ve finále jsem měl jít po Thomasovi sám. Jenže jsem na dvě vteřiny zaváhal a už jsem to nebyl schopen dojet. A nemyslel jsem si, že hned první nástup vyjde. Čekal jsem, že něco zkusí, ale ne na čtyřech kilometrech. Ale byl nejsilnější a za odvahu byl odměněn vítězstvím.

Když jste odjeli ve třech, věřil jsi, že by to mohlo vydržet až do cíle?

Byli jsme silná trojka a říkal jsem si, že by to při troše štěstí dát mohlo. Jenže na druhou stranu tam nebyli lidi jako van Avermaet, Vanmarcke, Kristoff nebo Degenkolb. Tak jsem tušil, že po nás půjdou. Ale pořád jsme drželi nějaký náskok. Posledních 15 kilometrů bylo komplet proti větru, tam jsem se trápil, ale bylo to stejně těžké i pro ty za námi.

Pomohl vám hodně pád van Avermaeta deset kilometrů před cílem, který skupinu za vámi zbrzdil?

Určitě ano, protože BMC najednou nemělo na koho jet. Celou tu skupinu to rozhodilo. Otázka je, jestli bychom tam vůbec vydrželi, kdyby van Avermaet nelehl. Ale i před tím pádem jsme měli nějakých 35 vteřin k dobru a po něm rázem ještě o 15 vteřin víc.

Jeli jste vpředu tři. Jaký scénář sis přehrával v hlavě třeba na posledních 8 kilometrech?

Já to měl hrozně dobře najeté. Včera jsem si projel posledních 60 kilometrů a závěrečné tři jsem jel dokonce dvakrát. Věděl jsem, co mě čeká. Sám jsem to chtěl někde zkusit, ale až tak na dvou kilometrech. Thomas mě překvapil, že nastoupil takhle brzy.

bedna E3

Na spurt jsi nemyslel?

Kdyby na něj došlo, strach bych neměl. Už dříve jsem viděl, že se Sagan trochu trápí, určitě by nebyl tak silný jako obvykle.

Co pro tebe tenhle výsledek znamená z hlediska formy před blížícími se vrcholy první části sezóny na Flandrech a Roubaix?

Že jsem na tom dobře. Dnes jsme zůstali ve dvou na Kwaremontu, Sagan si nás doskočil na vršku. Cítil jsem se silný. Pro psychiku je to dobrý výsledek a povzbuzení před nadcházejícími důležitými víkendy.

Už v neděli jedeš Gent-Wevelgem. Co očekáváš od této klasiky?

Mělo by to končit spurtem a naším lídrem bude Mark Cavendish. Pojedeme na něj. Má být hodně špatné počasí, déšť, vítr. Tak doufám, že to zvládneme a vyhnou se nám pády.

Řada pádů byla k vidění už dnes. Fabian Cancellara si zlomil dva obratle a klasikářské jaro pro něj předčasně skončilo. Co říkáš na jeho absenci?

Strašně mě to mrzí. Je to veliká ztráta. Chybět bude i můj týmový kolega Tom Boonen a Flandry i Roubaix přijdou o dvě obrovské osobnosti. Cancellara je člověk, na kterého každý kouká, protože rozhoduje závody a v závěru dělá velkou práci. Je jako magnet. Každý na něm očima visí. Takhle tam tým Trek v podstatě nebude mít na koho jet, když ztratil jednoznačného lídra.

ad styby dalsi E3

Čím si vysvětluješ ty dnešní těžké pády?

Bylo to strašně nervózní. Cancellara a další spadli na Haaghoeku snad po 50 kilometrech ve sjezdu, pak to padlo ještě jednou. Byla v tom spousta lidí. Bylo znát, že jde o první kostkovou klasiku WorldTour. Závodilo se úplně jinak, než třeba na Omloopu nebo Kuurne. Dnes to padlo blbě hned na prvních kostkách. Každý ví, že to tam může lehnout, každý chce být vpředu. Ale chce to mít štěstí, protože to padalo úplně na všech místech pelotonu.

Tobě se pády vyhnuly?

Naštěstí jo. Akorát jsem asi 60 kilometrů před cílem chytil díru, že mi popraskaly oba ráfky. Jel jsem na tom až do cíle, dalo se to. Jen při brzdění to trochu házelo.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

  • Honza
    28. 3. 2015, 11:31 (před 6 roky)

    Ve spurtu asi ano, ale třeba to vyjde na Roubaix nebo Flandrech :-) Asi neměl spoléhat na Sagana. Opravdu bylo vidět, že vůbec nešel ze sedla. Zatím Sagan zůstává za očekáváním.

  • Radek Pokorný
    27. 3. 2015, 23:24 (před 6 roky)

    Super Štyby. Thomasův nástup jsem si pustil několikrát a Štyby v něm opravdu zaváhal, v tu chvíli jel za Saganem a když poznal že Sagan Thomase stíhat nebude tak se za ním vydal sám. Ale to už bylo pozdě, bohužel se mu ho nepodařilo docvaknout a proti časovkářským schopnostem G Thomase neměl šanci. Škoda o to větší že Štyby by ve spurtu Thomase asi porazil.