SuperCycling.cz

Štybar zaslouží za Roubaix pochvalu, říká Luboš Lom

13. 4. 2015, 21:49

Jen slova uznání měl pro výkon Zdeňka Štybara, druhého muže 113. ročníku Paříž-Roubaix, bývalý profesionál Luboš Lom. Sám jel Peklo severu v roce 1994, a přestože do cíle nedojel, může se dodnes pyšnit jedním z nejdelších sólových úniků v historii.

styby-zavod-rubaix-s-lomem

„Byl to krásný závod a Štyby jel perfektně. Zahřálo mě to u srdce a určitě jde o jeden z velikých úspěchů naší cyklistiky,“ řekl Lom. „Závod byl celkově pěkný, hodně vyrovnaný. Nebyl tam nikdo, kdo by měl vyloženě navrch oproti ostatním. Přesýpalo se to až do konce. Smůla byla, že si tam Štybar přivezl daleko silnějšího sprintera. On každý doufá, že toho nejlepší sprinteři budou mít po 260 kilometrech plné kecky, ale oni se dokážou zmáčknout,“ přiznal Lom.

„V závěru takového závodu už jsou všichni unaveni úplně stejně, každý už to jede na morálku. Je to jen o tom, kdo ze sebe dokáže co vymáčknout. Když chce někdo odjet v samém závěru, musí na to mít nohy. Ale tady už nebyl nikdo, kdo by dokázal atakovat,“ vypozoroval Lom při sledování Roubaix v televizi. „Vím, že z gauče to všechno vypadá daleko jednodušší, ale já jsem ten závod zažil, tak se dokážu vžít do pocitů, co ti kluci cítí,“ prozradil.

k lomovi ti ti

Druhé místo Štybara je podle bývalého profesionála stáje Navigare-Blue Storm výborným výsledkem, ale chápe jeho lehkou frustraci, když byl kousek od vítězství. „Kdo je na tak těžkém závodě druhý, musí vždycky předvést velký výkon. Stojí na bedně, ale vítězství je vítězství. Za nás se vždycky říkalo, že vítěz bere vše. Druhé místo skoro pokaždé mrzí a je pravda, že si lidi většinou pamatují jen vítěze. První místo je jen jedno,“ řekl Lom. „Ale u Roubaix zaslouží obdiv každý, kdo to dokončí, protože jde o extrémně těžký závod,“ dodal.

Když absolvoval svoje jediné Paříž-Roubaix v kariéře v roce 1994, jelo se za velmi špatného počasí. „Padal sníh, byly dva stupně nad nulou. Všude na kostkách byly louže a pod nimi nebylo nic vidět. Bahno, do toho zima,“ vzpomínal Lom na 21 let starou záležitost.

S týmem byli dohodnuti, že se co nejdřív pokusí odjet. „Byl to plán. Na Flandrech jsem měl těžký pád, měl jsem díru v koleni. Na Roubaix jsem šel prakticky z postele,“ přiznal. Přesto na nic nečekal a v plískanici vyrazil hned po startu sám dopředu. Na prvních kostkách už měl k dobru 14 minut! Nakonec jel v úniku 135 kilometrů a před Arenbergem byl dojet.

„Měl jsem toho dost. Úkol jsem splnil, týmu jsem udělal skvělou reklamu. A vydržel jsem tam déle, než všichni čekali. Ale jak jsem jel na větru sám, stálo mě to strašně sil a ten balík mě pak doslova přeletěl. Už jsem nemohl a slezl jsem,“ dodal Luboš Lom, jeden z českých hrdinů Pekla severu.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

  • Honza
    14. 4. 2015, 07:05 (před 6 roky)

    To ano, ale ono je to proti Degenkolbovi strašně těžké. To je stejné, jako kdyby si tam přivezl Kristoffa. A po těch 250 km toho mají všichni plné zuby.

  • Radek Pokorný
    14. 4. 2015, 00:38 (před 6 roky)

    Pochvala a obdiv za předvedený výkon. Trošku více odvahy na spurty s těmi nejlepšími, vždyť Štyby je explozivní typ a nemusí se bát útočit z první pozice, navíc s výhodou vnitřní stopy na oválu.