Štybar už je třetí a chválí českého parťáka Vakoče

20. 2. 2015, 07:42

Zdeněk Štybar poskočil ve čtvrtek už na průběžné třetí místo v závodě Kolem Algarve, přestože ho bere v první řadě na rozjetí směrem ke klasikám. Po etapě, kterou vyhrál Brit Geraint Thomas ze Sky a stal se novým lídrem, chválil Štybar kolegy z týmu Etixx-Quick Step, zejména krajana Petra Vakoče.

Petr Vakoč na druhé pozici v pelotonu před Zdeňkem Štybarem.

„Vakoč byl znovu fantastický. Tenhle kluk má neskutečně silný motor a myslím, že to v závodech budeme vídat stále častěji. Jsem šťastný, jak skvělou práci odvádí. Věřím, že jeho výkony jsou motivací pro další mladé závodníky v České republice. O Petrovi ještě hodně uslyšíme,“ uvedl Štybar po etapě, v níž skončil sedmý, o místo za týmovým kolegou Kwiatkowskim.

Vakoč odváděl skvělou práci pro tým na nedávném závodě v Dubaji, kde pomohl Cavendishovi k celkovému vítězství, teď v Algarve předvádí znovu výborné výkony. Jeho úkolem je jet tempo na špici pelotonu, případně sjíždět úniky, především v prvních třech čtvrtinách etapy, samotné závěry už Petr většinou vypouští, protože má splněno. Hned na úvodních závodech si rázně říká o nový kontrakt, který mu po sezóně vyprší.

team etixcxx algarve

Sestava Etixx-Quick Step na Algarve. Štybar druhý zleva, Vakoč druhý zprava.

Jak už bylo zmíněno, novým lídrem Kolem Algarve se stal Thomas. „Ve finále na nás čekal čtyřkilometrový a celkem prudký kopec. Kluci nás tam dovezli na dobré pozici, z našeho týmu jsem tam zůstal s Martinem, Golasem a Kwiatem. Ale Thomas se zvedl a už jsme ho neviděli,“ popsal Štybar.

Dnes je na programu 3. etapa, kterou je časovka na 19 km s lehce zvlněným profilem. „Asi to nebude úplně pro mě, ale v týmu máme lidi s těmi nejvyššími ambicemi,“ dodal. V barvách Etixx-Quick Step patří k velkým favoritům časovky Tony Martin i Michal Kwiatkowski. Excelentní časovkářem je i lídr závodu Thomas, který má velkou šanci ještě navýšit náskok v průběžné klasifikaci.

A ukázat se určitě bude chtít i Honza Bárta (Bora-Argon 18), jenž se ve druhé etapě očividně šetřil (106. místo, ztráta +10:35) a dnes půjde naplno do své první časovky v sezóně. Vloni byl v kratší časovce na Algarve třetí.