SuperCycling.cz

Štybar útočil, Kwiatkowski se posunul na druhé místo

22. 2. 2015, 08:22

Výborný výkon předvedl Zdeněk Štybar v královské etapě Kolem Algarve a zároveň ukázal sílu před klasikami, které pro něj startují příští víkend. Byl hodně aktivní, předvedl několik skvělých ataků a hodně pomohl lídrovi stáje Etixx-Quick Step Michalu Kwiatkowskimu. Ten skončil v etapě těsně druhý a poskočil i na druhé místo průběžné klasifikace.

Zdeněk Štybar při jednom z ataků.

Zdeněk Štybar při jednom z ataků.

Sklonit se museli pouze před závodníky Sky. Etapu vyhrál Richie Porte o tři vteřiny před polským mistrem světa, vedení v průběžné klasifikaci udržel Brit Geraint Thomas, jenž v etapě skončil čtvrtý o 9 vteřin za týmovým kolegou.

Štybar v etapě dlouhé 215 km hýřil aktivitou. Předvedl několik nástupů, hlavně v závěru. „Byla to opravdu těžká etapa a chtěli jsme v ní zabojovat o celkové pořadí. Takže jsme s Tonym Martinem začali na posledních 40 kilometrech atakovat. Nejdřív Tony, pak já, pak znovu Tony, zase já... Bylo to fakt tvrdé, ale docela jsem si to užíval,“ popisoval Štybar.

„Byla jen škoda, že nikdo z dalších týmů nechtěl pracovat s námi. Ale musím přiznat, že tým Sky byl velice silný, zvláště Richie Porte,“ říkal český cyklista, který se hned po závodě vrací na Mallorku, kde bude nabírat síly před vstupem do klasik. Příští sobotu ho čeká Omloop Het Nieuwsblad a hned v neděli Kuurne-Brusel-Kurrne.

styby a kwiato algarve

Michal Kwiatkowski děkuje Zdeňkovi Štybarovi po etapě.

Devět kilometrů před cílem sobotní etapy zkusil Štybar otestovat nástupem nohy skupiny s lídrem závodu. Když ho dojeli, nastoupil znovu. I tady ho však skupina s favority odjet nenechala, Sky všechny ataky pochytal. V závěru stoupání na Alto de Malhao, kopci o necelých třech kilometrech, vyrazil z vedoucí devítičlenné skupiny Porte a slavil etapové vítězství.

„Kluci byli super,“ chválil kolegy z Etixx-Quick Step Michal Kwiatkowski. „Chtěli jsme něco zkusit. Rozhodli jsme se, že budeme atakovat a zkusíme dostat ostatní týmy pod tlak. Tony, Michal a Štyby to neustále zkoušeli a i když to nakonec nevyšlo úplně tak, jak jsme si přáli, udělali jsme to pro zbytek pelotonu hodně těžké. Na konci jsem do toho dal úplně všechno, ale Porte byl dnes neskutečně silný a v posledních metrech jsem se ho nebyl schopen udržet. Zasloužil si vyhrát, byl nejsilnější,“ přiznal polský mistr světa z loňského roku.

porte a za nim kwiato

Richie Porte projíždí cílem, za ním Michal Kwiatkowski.

Se svou formou na začátku sezóny je hodně spokojen. „Tvrdý trénink v Calpe se mi vyplatil. Sobotní etapa byla hodně dlouhá, jeli jsme jí šest hodin. Ale ani na konci jsem nebyl unaven. Je to dobré znamení před dalšími závody,“ dodal Kwiatkowski.

V neděli je na programu závěrečná etapa dlouhá 184 km, ale nedá se očekávat, že by udělala nějaké drastické změny v pořadí.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

 • Radek Pokorný
  22. 2. 2015, 23:28 (před 6 roky)

  Když už mluvíme o Machadovi. Na TdF měl Leo po jeho docela frustrujícím začátku docela štěstí že tým NetApp nepřehodnotil priority a nejelo se nakonec na Tiaga Machada který byl v tu dobu tuším šestý celkově a Leo ztrácel na prvního závratných 9 minut (s tím časem si nejsem jistý), moc tomu tehdy nechybělo a Leopoldův úspěch se nemusel ani zrodit.

 • Honza
  22. 2. 2015, 22:18 (před 6 roky)

  Machado je výborný vrchař, což dokazoval už v RadioShacku a vloni v NetAppu. Když bude mít volnost, je schopen zajet dobré výsledky, má i slušnou časovku. Na Tour by měli jet s Rodríguezem oba, podle mě budou oba lídry. Rodríguez jel Omán jen na rozjetí, jsem přesvědčen, že na ardenských klasikách bude už hodně dobrý. Třeba už něco předvede na Tirrenu.

 • Radek Pokorný
  22. 2. 2015, 21:31 (před 6 roky)

  Všimnul jsem si ve výsledkové listině že bývalý konkurent Leopolda Koniga- Tiago Machado přestoupil do už tak silného týmu Kaťuša které by jistě svědčil kvalitnější lídr než Rodriguez. Ten už nepředvádí to nač jsme u něj byli zvyklí. Na poslední Vueltě sice skončil čtvrtý ale vzpomínám časy kdy měl Contador co dělat aby ho porazil.