SuperCycling.cz

Závod Kolem Kataru byl zrušen, chybějí peníze

28. 12. 2016, 10:36

Mezinárodní cyklistická unie (UCI) dnes oznámila, že obdržela informaci o zrušení etapového závodu Kolem Kataru, jehož 16. ročník se měl konat 6. - 10. února 2017 a byl poprvé zařazen do WorldTour.

Poslední vítěz Kolem Kataru: Mark Cavendish.

Poslední vítěz Kolem Kataru: Mark Cavendish.

„Toto rozhodnutí vychází z potíží organizátorů získat další peníze od sponzorů,“ stojí v krátkém prohlášení UCI. Závod organizuje společnost ASO, která stojí za řadou významných podniků v čele s Tour de France. Zrušen byl rovněž i závod žen Ladies Tour of Qatar, který se měl konat jako předehra od 31. ledna do 3. února.

Kolem Kataru je závod, kam řada týmů jezdila s oblibou, i když nebyl zařazen do nejvyšší kategorie. Šlo o dobrý trénink v teple, závod byl hodně ovlivňován silným větrem. Do Kataru s oblibou jezdili zejména výteční klasikáři, protože šlo o dobrou přípravou na klasikářské vrcholy jara.

vitrkatarskej

Organizátoři si vždy dokázali zajistit i díky solidním finančním možnostem hodně slušnou konkurenci. V minulém ročníku třeba z WorldTour týmů startovaly Kaťuša, Dimension Data, Giant-Alpecin, BMC, Astana, AG2R, Lampre-Merida a Lotto NL-Jumbo. Otázkou je, kolik z rozpočtu tvořily peníze z Kataru a kolik jich muselo „dotlačit“ ASO.

Legendou závodu je Belgičan Tom Boonen, který je historicky nejúspěšnějším závodníkem se čtyřmi celkovými vítězstvími (2006, 2008, 2009, 2012). Tenhle zkušený borec z týmu Quick-Step Floors měl být jednou z hvězd 16. ročníku, spekulovalo se i o startu jeho českého stájového  kolegy Zdeňka Štybara.

timemoarkatar

V Kataru dvakrát vyhráli Niki Terpstra a Mark Cavendish. Právě Brit z týmu Dimension Data bude uveden jako poslední vítěz, když triumfoval v roce 2016 před Alexanderem Kristoffem a Gregem Van Avermaetem.

„Je to hodně smutná zpráva. Tenhle závod mi bude chybět,“ napsal na Twitter Nizozemec Niki Terpstra.

Po vyškrtnutí Kolem Kataru z kalendáře zůstane ve WorldTour 2017 36 závodů.

 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.