Z Čechů o víkendu nejvíc zářil Štybar

2. 3. 2015, 15:14

Řada českých cyklistů zasáhla o uplynulém víkendu do bojů na nejrůznějších závodech v Evropě. Nejvíc vidět byl Zdeněk Štybar z týmu Etixx-Quick Step hned na úvodních belgických klasikách.

Zdeněk Štybar v akci.

V sobotu skončil na Omloop Het Nieuwsblad sedmý, když ve druhé skupině uprchlíků za svými stájovými kolegy nestřídal a v závěru ani nespurtoval o 5. místo. V neděli podle dohody na Kuurne-Brusel-Kuurne pomáhal v samém závěru Cavendishovi. Z belgického týmu s ním do poslední chvíle zůstali s Boonenem, dovezli ho na ideální pozici a britský rychlík pak ve spurtu vybojoval vítězství. Štybar byl klasifikován na 35. místě.

„Cítil jsem se podstatně líp, než v sobotu a je to dobré znamení směrem k dalším startům,“ přiznal Štybar. Už v sobotu ho poprvé v kariéře čeká italská jednorázovka Strade Bianche, poté etapák Tirreno-Adriatico (11. - 17. 3.).

Kreuziger i Štybar na Strade Bianche

Závody té nejvyšší kategorie jedou i další česká esa. Roman Kreuziger (Tinkoff-Saxo) nyní trénuje v Itálii a stejně jako Štybar pojede Strade Bianche i Tirreno. Na etapáku Tirreno-Adriatico se představí také Leopold König, který se po návratu z Ománu chystá s částí týmu Sky v Nice.

Petr Vakoč (Etixx-Quick Step) startuje ve středu na jednorázovce Le Samyn v Belgii, kde pojede i Jan Bárta (Bora-Argon 18). Oba pak od 6. března absolvují krátký etapák Tři dny v západních Flandrech.

bartic k bilanci

Jan Bárta

Z dalších Čechů působících ve WorldTour či druhé divizi mezi pro-kontinentálními týmy zasáhl o víkendu do bojů i Karel Hník. Svůj první start v dresu dánské formace Cult Energy absolvoval na jednorázovce GP di Lugano, ale závod nedokončil. Písmena DNF u svého jména ve výsledcích viděl po oba dny František Paďour z italské stáje Androni Giocattoli, který absolvoval jednorázovky ve Francii Classic Sud Ardèche a La Drome.

AWT-GreenWay zahájil v Nizozemsku,

Whirlpool a Prostějov ve Slovinsku

Do sezóny vstoupili také závodníci českého kontinentálního týmu AWT-GreenWay, a to na jednorázovém závodě Ster van Zwolle v Nizozemsku. Nejlépe si vedl španělský talent Ivan Garcia Cortina (50.). Z dvojice Čechů byl Michal Schlegel 127., Roman Lehký nedokončil. Dalšími starty české stáje budou v nadcházejících dnech závody v Chorvatsku: Umag Trophy (4. 3.), Poreč Trophy (7. 3.) a etapák Istrian Spring Trophy (12. - 15. 3.).

V Chorvatsku se z Čechů na zmíněných závodech představí i Dan Turek v dresu izraelské formace Cycling Academy. Turek už v sezóně absolvoval kvalitně obsazený závod Tour de San Luis v Argentině, pak s týmem odcestoval na soustředění do Izraele a nyní ho už čekají závody v Evropě. V Chorvatsku by měl absolvovat všechny tři.

turek bilance

Daniel Turek

Sezónu už zahájily také české týmy Whirlpool Author a Tufo Prostějov. Jejich závodníci startovali na GP Izola ve Slovinsku. Nejlepším Čechem byl Jiří Polnický z Whirlpool Author, který obsadil 20. místo. Cyklisté královéhradecké stáje se přesunuli do Chorvatska, kde absolvují soustředění, po návratu domů je čeká start na úvodním díle rakouského poháru Tchibo Cupu v Leondingu, kde se tradičně objevuje řada českých závodníků.