SuperCycling.cz

Vorganov z Kaťuši suspendován kvůli dopingu

6. 2. 2016, 09:02

Ruský cyklista Eduard Vorganov ze stáje Kaťuša byl Mezinárodní cyklistickou unií (UCI) dočasně suspendován kvůli pozitivnímu dopingovému testu. Třiatřicetiletý cyklista měl při mimosoutěžním odběru ze 14. ledna v těle Meldonium - látku, která byla na seznam zakázaných prostředků přidána až 1. ledna roku 2016.

vorganov-horni-fotka

Tým Kaťuša, který má k dopingu nulovou toleranci, se od případu okamžitě distancoval s tím, že zmíněnou látku nikdo z týmu závodníkům v žádné formě nikdy nepodával. Vorganov byl tak s okamžitou platností suspendován ze všech týmových aktivit a do vyšetření případu je postaven mimo tým.

Vorganov je v Kaťuši od roku 2010. K jeho největším úspěchům patří titul mistra Ruska v silničním závodě jednotlivců (2012), ve stejném roce byl celkově 19. na Tour de France. Vloni skončil druhý v etapě Kolem Rakouska a s Kaťušou ovládl úvodní týmovou časovku.

Pro ruský tým jde už o druhý dopingový případ během posledních 12 měsíců. Ital Luca Paolini byl pozitivní na kokain během loňské Tour de France.

vorganov fotke hlavni

Podle nových pravidel tak za druhý pozitivní test během 12 měsíců bude suspendována i Kaťuša na dobu od 15 do 45 dní, stejně jako např. vloni v létě italská druhodivizní stáj Androni Giocattoli. Ta dostala za pozitivní test svých dvou závodníků na EPO měsíční distanc.

Vorganov je nyní suspendován a pokud bude pozitivní i B test, hrozí mu čtyřletý trest, což v jeho případě znamená konec kariéry.  

Meldonium je lék vyráběný v Lotyšsku a používá se ke zvýšení průtoku krve u pacientů s chronickými srdečními problémy. WADA ho dala na seznam zakázaných látek poté, co vyšlo najevo, že ve sportu může být zneužíván. Podle studie analýzy léčiv demonstruje zvýšení vytrvalostního výkonu sportovců, zrychluje regeneraci a posiluje centrální nervový systém.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.