SuperCycling.cz

Veterán Paolini ujel všem a ovládl Gent-Wevelgem

29. 3. 2015, 21:29

V osmatřiceti letech se Ital Luca Paolini z týmu Kaťuša dočkal jednoho z největších vítězství kariéry. Díky úspěšnému ataku 6 kilometrů před cílem z vedoucí sedmičlenné skupiny ovládl 77. ročník klasiky Gent-Wevelgem.

Niki Terpstra, Luca Paolini a Geraint Thomas (zleva).

Niki Terpstra, Luca Paolini a Geraint Thomas (zleva).

Stáj Etixx-Quick Step si musela drbat hlavu, protože měla v čelní skupině díky Terpstrovi s Vandenberghem dvojnásobné zastoupení. Druhé místo Terpstry, který ve spurtu porazil Thomase ze Sky, tak určitě bude jen slabou náplastí.

 „Musím přiznat, že si Paolini vítězství zasloužil. Když nastoupil, foukal vítr do zad. Jeli jsme 65 kilometrů v hodině a stejně jsme ho nechytli. Ten závěr byl hodně tvrdý. Paolini nastoupil ve správnou chvíli a byl nejsilnější. Já se pak mohl soustředit aspoň na boj o druhé místo, což se povedlo,“ řekl Niki Terpstra.

terpstra a thomas wevelg

Niki Terpstra a Geraint Thomas.

Paolini slavil 15. vítězství své bohaté kariéry a vůbec první na klasice WorldTour. „Jsem strašně šťastný, nečekal jsem to, protože jsem sem jel pomáhat Alexovi Kristoffovi. Ale on za mnou přijel a řekl, že se moc dobře necítí a ať jedu na sebe,“ prozradil Ital po závodě, který se jel za deště a silného větru.

„Kvůli počasí to bylo strašně tvrdé. Dvakrát jsem spadl, dvakrát jsem musel měnit kolo. Ale pořád jsem měl dost síly, abych se udržel vpředu,“ popisoval hrdina závodu, který dokončilo jen 39 cyklistů včetně Zdeňka Štybara.

Na mokru došlo k řadě pádů. Tým Etixx-Quick Step přišel na nějakou dobu o Martina Velitse, který si zlomil klíční kost. Wisniowski má naražené pravé koleno a dvakrát spadl i Cavendish. Tomu se ale nic vážného nestalo, ovšem ani on do cíle nedojel, stejně jako Wiggins, který to ve špatném počasí zabalil hodně brzy.

Peloton se kvůli pádům i větru rozdělil na několik skupin. Štybar si počínal suverénně a jel v té první skupince spolu s dalšími favority. Byl tam i Sagan, jenže neměl k ruce ani jednoho z týmových kolegů! Český cyklista měl 70 km před cílem defekt a v tu chvíli nepochopitelně atakoval Štybarův stájový kolega Vandenbergh.

paolini v cili gent

Za ním se vydali Thomas, Vanmarcke, Oss, Debuschere a rychle získali půl minuty. Do této skupinky se později dotáhli ještě Paolini a Terpstra, na čele jel osamocený Belgičan Roelandts, jehož 18 km před cílem dojeli.

V závěru nebyl nouze o zajímavé momenty. Thomas skončil ve škarpě, když ho tam poslal silný vítr! Udělal kotrmelec přes řídítka, naštěstí ale spadl do trávy, mohl pokračovat a dojel si to. Stejně jako Terpstra, jehož zbrzdil defekt. Ale přesto tihle dva bojovali jen o 2. místo, protože je zaskočil Paolini.

„Nic jiného mi nezbývalo. Chtěl jsem se vyhnout sprintu, protože nejsem tak rychlý. Nastoupil jsem tak zhruba s padesátiprocentním úsilím, ale když jsem viděl, že po mně nejdou, dal jsem do toho sto procent. Měl jsem štěstí na své straně, proto jsem vyhrál,“ přiznal Paolini. „Možná je to nejlepší vítězství mojí kariéry,“ dodal muž, který vyhrál i etapu na Giru nebo Vueltě.

V Kaťuše má smlouvu do konce roku a zatím neplánuje, co bude dál. „Dnešní vítězství mi dodalo další motivaci pokračovat. Ale uvidíme, jestli mi někdo ještě bude věřit a dá mi smlouvu na rok nebo dva,“ dodal 38letý Paolini.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

 • Honza
  30. 3. 2015, 12:39 (před 5 roky)

  Paolini super, bylo to naprosto zasloužené. Etixx to totálně protaktizoval. Být sportovním ředitelem, tak dám Vandeberghovi pár facek :-) Za Štybyho a pak za to, co "předvedli" s Terpstrou.

 • plocy
  30. 3. 2015, 08:20 (před 5 roky)

  Mrzí mě jedna věc. A to nástup Vandebergha v momentě, kdy došlo u Štybyho k defektu. Etixx mohl na pár chvil zpomalit, Štyby by se následně dotáhl a v úniku mohl být ve třech - mnohem větší šance na vítězství.

 • Radek Pokorný
  29. 3. 2015, 23:17 (před 5 roky)

  Paolini mě nadchl už při klasice Milán SanRemo kdy to tam táhnul neskutečným způsobem. Paolini se ke dnešní klasice vyjádřil přesně "když jsem viděl že po mě nejdou vzal jsem za to na 100%. Oni ho skutečně neměli zájem stíhat, každý chtěl pošetřit síly a nikdo nechtěl tahat tempo. Takže vítězství Paoliniho je zasloužené.