Valverde už vítězí v duhovém dresu, Hirt desátý

27. 2. 2019, 07:54

Alejandro Valverde z Movistaru už ví, jak chutná vítězství v duhovém dresu mistra světa. Vyhrál totiž 3. etapu závodu UAE Tour, která končila na kopci Jebel Hafeet. Výborně se tam prezentoval i Jan Hirt z Astany, který v souboji elitních vrchařů skončil desátý s mankem 35 vteřin, když za sebou nechal třeba Toma Dumoulina nebo Vincenza Nibaliho.

balaprvnivduhovem

Valverde na stejném kopci vyhrál už vloni při Abu Dhabi Tour (na tomto místě končila) a tento triumf mu zajistil celkové prvenství. Letos si to zopakoval, když do cíle přijel spolu s Rogličem a Gauduem, ale ve spurtu na něj podle očekávání neměli.

Osmatřicetiletý Španěl vybojoval celkové 123. profesionální vítězství kariéry, z toho jubilejní 100. v Movistaru. V dresu mistra světa však bylo první. Dočkal se skoro na den přesně po 5 měsících od triumfu na šampionátu v Innsbrucku.

„Moc jsem se na tuhle chvíli těšil,“ přiznal. „A je skvělé, že se mi to podařilo na WorldTour závodě v souboji s řadou skvělých cyklistů. Vítězství věnuji kolegům z týmu za skvělou práci a také mému strýci Diegovi, který před pár dny zemřel,“ uvedl Valverde.

„Věděl jsem, že to bude těžké a podle mě dost rozhodla i znalost toho kopce. Hodně foukalo a byl jsem si jistý, že brzké ataky nemají šanci na úspěch. Tak jsem vyčkával a zaútočil v pravý čas,“ líčil španělský vítěz.

balapodiumuea1

Po triumfu v etapě se posunul na druhé místo za Rogliče. Slovinec z týmu Jumbo-Visma vede o 14 vteřin. „Cílem bylo etapové vítězství. Jestli bude šance, porvu se i o celkové prvenství, ale není to priorita,“ uvedl Valverde.

Už dnes je další náročný finiš na přehradě Hata Dam s krátkou, ale hodně prudkou stěnou v samém závěru, závod rozhodne páteční etapa s cílem na kopci Jebel Jais. Už ta dnešní etapa bude určitě Valverdemu sedět dokonale.

Z dvojice českých cyklistů ve startovní listině si zatím vede lépe Jan Hirt. Očividně mu prospěl delší pobyt ve vysoké nadmořské výšce pobyt v Kolumbii včetně tamní Tour a teď už začíná vystrkovat růžky. Průběžně je už šestnáctý.

Roman Kreuziger (Dimension Data) obsadil v etapě s dojezdem na Jebel Hafeet 29. místo se ztrátou 1:40 min. a spokojen rozhodně nebyl. „Spousta lidí byla přede mnou, ale nepropadám panice. Čísla sedí, všechno jde správnou cestou a věřím, že se budu den ode dne zlepšovat,“ komentoval etapu Roman.