SuperCycling.cz

Vakočova paráda v Polsku: šokoval peloton a vede!

4. 8. 2014, 22:23

Životního úspěchu dosáhl při své první sezóně v týmu Omega Pharma-Quick Step Petr Vakoč. Loňský vicemistr Evropy do 23 let vyhrál po heroickém výkonu v úniku 2. etapu Kolem Polska a slavil své první vítězství ve WorldTour. Navíc se stal novým lídrem závodu!

Petr Vakoč slaví prvenství v etapě!

Petr Vakoč slaví prvenství v etapě!

„Vyhrát po takovém sólu na velkém závodě WorldTour je neuvěřitelné,“ říkal dojatý Vakoč, který projel cílem o 21 vteřin před pelotonem.

Do úniku skočil brzy po startu 226 km dlouhé etapy z Toruně do Varšavy. Spolu s Polákem Kasperkiewiczem startujícím v dresu reprezentace (jinak člen české stáje Bauknecht Author) a jeho krajanem Matysiakem (CCC Poslat). Vytvořili si až sedmiminutový náskok, ale pak je hlavní pole začalo trochu stahovat. Třicet kilometrů před cílem proto Vakoč na nic nečekal a vyrazil dopředu sám.

„Zdálo se mi, že Poláci už jsou docela vyčerpaní. Věděl jsem, že máme dobrý náskok, tak jsem za to vzal s tím, že by to třeba mohlo vydržet až do cíle, jako Tonymu Martinovi před pár dny na Tour,“ vracel se k nedávnému úspěchu německého stájového kolegy.

vakoc vyhral polsko 2

V pelotonu zavládl zmatek. Někteří závodníci si očividně mysleli, že po pohlcení dvou Poláků uprchlíky sjeli. Když vyhrál Australan Matthews po Vakočovi spurt balíku, radoval se jako etapový vítěz. „Opravdu jsem si myslel, že jsem vyhrál. Pak mi řekli, že jsem jen druhý,“ přiznal Michael Matthews.

„Je tady dost týmů s dobrými sprintery, ale všichni včetně nás podcenili Vakoče. Byl neskutečně silný a je neuvěřitelné, jak ten závěr zvládl,“ vysekl mu poklonu sportovní ředitel Orica GreenEDGE David McPartland.

Asi pět kilometrů před cílem mi totálně došlo a už jsem za každou zatáčkou hledal cíl.

Vakoč si střihl třicetikilometrovou časovku, ale i na cílových okruzích ve Varšavě náskok udržel. I když to tak snadné nebylo. Ještě osm kilometrů před cílem měl k dobru dvě minuty. „Věděl jsem, že mě stahují pomalu, takže jsem si věřil čím dál víc. Ale asi pět kilometrů před cílem mi totálně došlo a už jsem za každou zatáčkou hledal cíl,“ prozradil Vakoč, který v červnu vybojoval na mistrovství republiky dvě stříbrné medaile.

„Stále tomu nemůžu uvěřit. Je to největší úspěch mojí kariéry,“ jásal český cyklista. „Polsko mi sedí, závodím tady rád. Před pár týdny jsem tady získal dva tituly akademického mistra světa, teď přišel ještě lepší výsledek,“ říkal 22letý závodník.

Přál by si, aby ještě v nadcházejících dvou rovinatých etapách udržel žlutý dres. „Bude to těžké, ale budu bojovat. Věřím si i na těžkou etapu na Štrbské pleso. Už jsem to v minulosti jel, není to zas tak těžký kopec. Takže se budu snažit udržet žlutý dres i tam a snad to vyústí v dobrý výsledek i v celkovém pořadí,“ dodal český hrdina Omegy.

 

Poslední kilometry etapy:

 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.