SuperCycling.cz

Vakoč myslel, že dres ztratil, pak ze sprchy letěl zpátky

7. 8. 2014, 22:36

Dnešní den bude do historie slovenské cyklistiky zapsán zlatým písmem, protože k našim východním sousedům zavítal v rámci etapáku Kolem Polska poprvé závod WorldTour. Pátou etapu, která startovala v Zakopaném a skončila na Štrbském plese, vyhrál král vrchařů letošní Tour Rafal Majka. Ale český lídr z Omegy Petr Vakoč bojoval jako lev a udržel žlutý dres! Vede o vteřinu právě před Majkou!

Petr Vakoč to dokázal, žlutý dres drží dál.

Petr Vakoč to dokázal, žlutý dres drží dál.

Vakoč se držel statečně, ale když se v posledním ze tří stoupání na Štrbské pleso tempo výrazně zvýšilo, zhruba tři kilometry před cílem začal ztrácet kontakt. Přesto bojoval a do cíle přijel na 40. místě se ztrátou 26 vteřin na Majku, jenž vyhrál spurt vedoucí dvacetičlenné skupiny.

„Závěr byl hodně těžký,“ přiznal Vakoč. „Ještě pět kilometrů před cílem jsem byl v  první skupině, ale pak jsem odpadl. Jeli jako blázni a mně se nejelo dobře. Ale dal jsem do toho všechno a na posledním kiláku jsem se zase rozjel. Věděl jsem, že bude velká výzva udržet žlutý dres a chtěl jsem se o to porvat. Přijel jsem totálně vyčerpaný. Když jsem projel cílem, viděl jsem ztrátu 27 vteřin. Říkal jsem si, že by to snad mohlo stačit, ale chvilku jsem počkal a řekli mi, že jsem o vedení přišel a můžu jít na hotel,“ líčil Vakoč.

vako si bere piti 5 tapa

„Šel jsem se sprchovat a bral jsem si telefon, že zavolám přítelkyni, ale zrovna se tam objevilo upozornění z oficiálního twitteru závodu, že jsem prý pořád ve vedení. Hned na to mi volali, ať se vrátím na vyhlašování, že mě obléknou zase do žlutého. Tak jsem sedl na kolo a jel jsem,“ popsal úsměvnou příhodu.

„Takže to bylo veliké překvapení a mám radost, jak to dopadlo. Chtěl bych poděkovat klukům z týmu za podporu a zítra budu bojovat dál,“ slíbil Vakoč. V pátek čeká na peloton královská etapa už celá na polském území dlouhá 174 kilometrů.

m ajka vyhrava 5 taoe pol

Rafal Majka vítězí na Štrbském plese.

Pro slovenské cyklisty byla dnešní etapa s cílem v jejich rodné zemi velkým svátkem. I když pršelo, kolem trati se sešla spousta fanoušků. „Pro nás je to speciální den. Cítil jsem povinnost kvůli tomu Kolem Polska jet,“ prozradil Peter Velits z BMC.

„Po Tour by bylo lepší dát si volno, ale kvůli dnešku jsem už před Tour tým požádal, abych mohl Polsko jet. Odpočinout si můžu potom,“ dodal slovenský cyklista, který je po dnešku průběžně osmý.

 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.