SuperCycling.cz

Týmový kolega Hirta s Černým nečekaným vítězem

23. 3. 2015, 21:25

Hned úvodní etapa závodu Kolem Katalánska přinesla překvapení. Nevyhrál ji nikdo z favoritů, ani nedošlo na hromadný spurt. Úspěch totiž slavil únik trojice závodníků a největší důvod k radosti měl 28letý Polák Maciej Paterski. Stájový kolega Jana Hirta a Josefa Černého z CCC Sprandi Polkowice vybojoval největší vítězství kariéry.

patersky-se-raduje

„Je to sen, který se stal skutečností. Vyhrát závod WorldTour, to je fantazie,“ rozplýval se Paterski, který zítra poveze žlutý dres lídra. Do úniku vyrazil s Bartem de Clerqem (Lotto-Soudal) a Pierrem Rollandem (Europcar).

Trojice zůstala vpředu až po 60 kilometrech etapy. Peloton přestal jet a uprchlíci měli až patnáct minut k dobru. A i když pak hlavní pole hodně zrychlilo, dostihnout se je nepodařilo. Peloton dorazil se ztrátou 2:40 min.

„Cítil jsem se celý den strašně silný kromě posledních deseti kilometrů, kdy mě začaly chytat křeče. Ale snažil jsem se šetřit co nejvíc sil na finále. Pak už jsem musel na bolest zapomenout a koncentrovat se na spurt,“ prozradil vítěz, který strávil čtyři sezóny v Liquigasu a později Cannondalu, ale od roku 2014 obléká dres polské stáje. Pro tým CCC Sprandi Polkowice jde o první vítězství v sezóně a vůbec první vítězství ve WorldTour.

Ve spurtu balíku skončil druhý a celkově v etapě pátý Francouz Julian Alaphilippe  z Etixx-Quick Step, jemuž rozjížděl sprint Petr Vakoč. Ten byl nakonec 13. jako nejlepší ze čtveřice startujících Čechů.

„Když měli uprchlíci náskok skoro 16 minut, začali jsme trochu panikařit, co bude. Chtěli jsme etapu pochopitelně vyhrát, takže jsme všichni najeli dopředu a jeli jsme. I přes značné úsilí jsme ale skupinu dojet nedokázali. I proto, že kromě nás a Sky v podstatě nikdo nechtěl jet,“ řekl na svém webu Vakoč.

Dobře ví, že „darovat“ Rollandovi náskok 2:40 min. může být do dalších dní hodně velký problém. Čtvrtý muž loňského Gira je rázem velkým favoritem na celkové vítězství, protože na Katalánsku je jen jedna etapa s dojezdem na kopec. A Rolland je schopen tam přijet s nejlepšími.

„Bude náročné Rollanda dojet. Každopádně už se teď asi moc odjíždět nebude a druhá i třetí etapa by měly skončit spurtem. Chceme se pokusit co nejvíc pomoci Alaphilippovi, který může nějakou etapu vyhrát,“ dodal Vakoč.

cesi 1 catalunya

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

  • Honza
    24. 3. 2015, 06:32 (před 6 roky)

    Souhlasím, Tohle už nemusí sjet, na ten jeden kopec mu možná ti nejlepší ujedou, ale přes dvě minuty na něj zřejmě nenajedou. Dnes jsou jen dvě VP 3. kategorie, kopec těsně před cílem, ale krátký. To by měli přejet i sprinteři.

  • Radek Pokorný
    24. 3. 2015, 00:25 (před 6 roky)

    Velká chyba celého pelotonu nechat odskočit Rollanda na 2:40, oni si tím snad pokazili celý závod. To se těžko bude sjíždět. Nevím jaká je zítra etapa, pokud bude kopcovitá tak by to na Rollanda mohli zkusit, dnešní etapa ho musela stát spoustu sil.