Trentin mistrem Evropy. Za ním duo cyklokrosařů

12. 8. 2018, 22:10

Ital Matteo Trentin vybojoval ve spurtu titul mistra Evropy v silničním závodě. V Glasgow vyhrál spurt vedoucí skupinky před dvěma cyklokrosovými šampióny. Druhý skončil cyklistický univerzál Mathieu van der Poel, jenž se ve Skotsku zúčastnil i úterního závodu horských kol, bronz má Wout van Aert z Belgie.

jentinnn

Z pětice Čechů dojel do cíle pouze lídr sestavy Zdeněk Štybar. Kolegové z týmu mu v závěru příliš nepomohli, protože posledních 70 kilometrů jel ve skupině favoritů sám. A s tím mohl těžko něco udělat. Nakonec skončil 24. (+2:32 min.).

jtybyuhlak

„S výsledkem nejsem spokojený. Myslím, že jsem měl na víc, ale v takových závodech je to o tom, aby člověk byl v té správné skupině. Já tam do ní nastupoval, ale pak jsem se zastavil, jak jsem viděl, že celý balík jede za mnou. Doskočil tam pak už jen Mathieu van der Poel. I tím, že ty hlavní země měly vepředu své zastoupení, balík se pak úplně zastavil. A tím bylo rozhodnuto,“ řekl po závodě Štybar.

Do cíle závodu na 230 km, který byl poznamenán deštěm a připomínal spíš březnovou belgickou klasiku, nedojeli Jan Bárta, Vojtěch Hačecký, Alois Kaňkovský, Petr Hampl ani Josef Černý.

Úřadující mistr republiky Černý však byl dost vidět, protože jel 140 km v úniku, ale zhruba 80 km před cílem z vedoucí skupiny odpadl. Pak se ještě snažil pomoci Štybarovi, ale vydal ze sebe spoustu sil a tři kola před cílem odstoupil.

Sagan nedokončil

Do cíle nedojel ani mistr Evropy z roku 2016 Peter Sagan. „Bohužel na tom po Tour ještě nejsem úplně dobře. Po pádu na Tour mě pořád ještě bolí tělo, potřebuji asi víc času, abych se úplně zotavil,“ řekl Sagan.

tenspurtjakcoinolaj

V klíčové fázi závodu se na čele utvořila 11členná skupina, z ní nakonec spurtovalo o titul pět lidí. Pro Trentina odvedl skvělou práci krajan Davide Cimolai, jenž mu rozjel spurt a Trentin ukázal rychlé nohy.

Cyklokrosaři van der Poel a van Aert, kteří jsou oba i výborní silničáři (van der Poel navíc i biker) brali další dvě místa na pódiu. „Je to vítězství týmu. Jeli jsme fantasticky a Davide Cimolai to v závěru provedl skvěle,“ jásal Trentin.