SuperCycling.cz

Tragédie! Demoitié zemřel po pádu na Gent-Wevelgem

28. 3. 2016, 13:13

Velká tragédie poznamenala 78. ročník závodu Gent-Wevelgem. Na následky pádu pod doprovodný motocykl zemřel v noci 25letý belgický cyklista Antoine Demoitié z pro-kontinentálního týmu stáje Wanty-Groupe Gobert.

demoitie-zemrel

Demoitié spadl po 140 kilometrech závodu spolu s dalšími čtyřmi cyklisty v Sainte-Marie-Cappel. Než se stihl ze země zvednout, narazil do něj doprovodný motocykl a způsobil mu těžké zranění hlavy.

Okamžitě byl převezen do nemocnice v Ypres, ale kvůli závažnosti zranění ho záhy převezli do lépe vybavené nemocnice v Lille, kde na jednotce intenzivní péče bojoval o život. Ještě před půlnocí napsal jeho tým na sociální sítě, že situace je velmi vážná a v nemocnici s ním je manželka a další členové rodiny. Krátce po půlnoci zemřel.

Rodák z Lutychu přišel do stáje Wanty-Groupe Gobert, které dodává oblečení česká firma KALAS, před touto sezónou. Předtím strávil tři roky v dalším belgickém týmu Wallonie-Bruxelles.  V sezóně 2016 skončil třetí v úvodní etapě závodu Etoile des Bessèges a skončil druhý na holandské jednorázovce Dorpenomloop Rucphen před dvěma týdny.

Ještě v pátek večer napsal na Twitter: „Mám za sebou první klasiku WorldTour, E3 Harelbeke. Bylo to docela dobré, dokud nepřišel Kwaremont,“ napsal po závodě, v němž byl klasifikován na 69. místě se ztrátou 8:59 min, když figuroval v úniku dne. „Další porce nás čeká v neděli na Gent-Wevelgem,“ přidal belgický závodník. V tu chvíli nemohl tušit, že se mu právě nedělní závod stane osudným.

„Je to velká tragédie,“ přiznal bývalý profesionál František Raboň, který je s belgickým týmem poměrně úzce spjatý díky své práci pro firmu KALAS Sportswear. „Za týmem jsem několikrát cestoval na soustředění a byl tam samozřejmě i Antoine Demoitié. Vybavuji si ho dobře, ale nějak osobně jsme se neznali,“ řekl Raboň.

„Pro tým je to velká rána, všechny to hodně zasáhlo. Od nás z firmy za nimi máme jet na Flandry a Roubaix a kvůli té tragédii určitě nebude pro nikoho jednoduché v takové atmosféře závodit,“ dodal bývalý úspěšný cyklista.

O život bojuje i Myngheer

Aby toho s tragickými událostmi nebylo málo, další belgický závodník Daan Myngheer bojuje o život poté, co zkolaboval při závodě Critérium International. Dvaadvacetiletý cyklista z francouzské stáje Roubaix Lille Métropole měl srdeční příhodu při první etapě asi 25 km před cílem, kdy odpadal z pelotonu.

Lékař závodu mu bleskově poskytl první pomoc a poté byl vrtulníkem převezen do nemocnice v Ajacciu, kde ho lékaři udržují v umělém spánku.

Policie začala incident okamžitě šetřit. Je podezření, že srdeční kolaps mohl způsobit i doping. Proto policisté prohledávali týmové vozy a hotelové pokoje, kde závodníci francouzské stáje bydleli.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.