SuperCycling.cz

Terpstra králem Flander, Štybar dojel desátý

2. 4. 2018, 10:36

Niki Terpstra vyhrál 102. ročník klasikářského Monumentu Kolem Flander. Korunoval skvělý výkon týmu Quick-Step Floors. Jednou z jeho klíčových postav byl i v dresu českého mistra jedoucí Zdeněk Štybar, jenž skončil desátý.

terpstraflandy18

Terpstra přijel do cíle sám. Senzačně druhý dojel po heroickém výkonu Dán Mads Pedersen (Trek-Segafredo), jenž vydržel vpředu z úniku, převahu týmu Quick-Step Floors podtrhl třetím místem loňský vítěz Philippe Gilbert.

Terpstra dotáhl do zdárného konce svůj atak, který začal 25 km před cílem těsně za Kruisbergem. Brzy dotáhl trojici jedoucí před ním, aby je zanedlouho na Kwaremontu dostihl a utrhl.

terpstraagilbert18

Zcela neodpadl jen 22letý Dán, který se udržel v závěru několika vteřin ze Terpstrou a do cíle dojel druhý těsně před skupinou favoritů. A to šlo o jeho debut na Flandrech!

Třiatřicetiletý Terpstra slavil vítězství na druhém klasikářském Monumentu. Už tady byl druhý i třetí, ale nikdy nestanul na nejvyšším stupni. Před čtyřmi lety vyhrál Paříž-Roubaix.

„O tomhle jsem moc dlouho snil. Už jako dítě jsem tyhle závody hltal a teď jsem oba dva vyhrál,“ říkal dojatý Terpstra. Nizozemsko má šampióna na Flandrech po dlouhých 32 letech, posledním vítězem byl v roce 1986 Adrie van der Poel.

„Na tohle vítězství člověk potřebuje dobré nohy, ale i štěstí. Dnes to šlo všechno perfektně,“ tvrdil Terpstra.

Jeho tým byl nejsilnější. V čelní skupině figurovali závodníci Quick-Stepu ve 4, kromě Terpstry, Giberta a Štybara ještě Lampaert. Štybar ukázal obrovskou sílu, hýřil aktivitou. Chytil útok van Avermaeta na Taaienbergu, pak zkusil několikrát nastoupit i sám, ale nebylo mu souzeno.

teprstratrofej18

Klíčový byl až atak Nibaliho, s nímž vyrazil Terpstra, vzápětí ho utrhl a mířil vstříc velkému vítězství. „Když jsem nastoupil a začal jsem stíhat lídry závodu, nebylo to jednoduché, protože foukal dost silný vítr. Ale jel jsem, co to dalo. Pak už jsem viděl ty tři před sebou a věděl jsem, že bych je měl chytit,“ popisoval Terpstra.

„V závodě, jako je tenhle, potřebujete udělat atak ve správný čas a přesně to se mi povedlo. Je to pro mě skvělý rok,“ rozplýval se Nizozemec, který letos už vyhrál klasiky Le Samyn a E3 Harelbeke.

stybysterpstrouj

„Ale nic z toho bych nedokázal bez týmu. Kluci byli znovu neskuteční, odvedli obrovské množství práce. Rád bych jim to vrátil na Paříž-Roubaix nebo na nějakém dalším závodě,“ dodal.

Saganovi stíhačka nevyšla

Srdce válečníka ukázal i Peter Sagan. Odjel na Patterbergu 13 km před cílem. To už měl Terpstra k dobru na skupinu favoritů přes 30 vteřin. Předvedl odvážnou stíhačku, ale po několika kilometrech vzalo jeho úsilí za své. Skupina za ním zrychlila, a když je Sagan viděl za sebou, zvolnil a nakonec byl šestý.

saganutocniglandy18

„Jsem spokojen s tím, co jsem předvedl. Snažil jsem se to sjet, ale v jednom člověku to nebylo možné. Teď se těším na Paříž-Roubaix,“ přiznal slovenský mistr světa.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.