SuperCycling.cz

Štybarovi začíná jeho MS. Startují kostkové klasiky

2. 3. 2019, 07:21

Zdeněk Štybar o tomto období říká, že je to v podstatě jeho mistrovství světa. Začíná mu totiž nejdůležitější část roku. Pro někoho peklo, pro něj nejoblíbenější závody. Kostkové klasiky, které dnes odstartují závodem Omloop Het Nieuwsblad a vyvrcholí 14. dubna monumentem Paříž-Roubaix.

louptitulka

„Moc se na to těším. Zase přichází to období, kdy podél trati vidíte tisíce fanoušků a cítíte pivo, doutníky a smažené hranolky. I tohle dodává těm závodům specifickou atmosféru,“ říká český cyklista belgické stáje Deceuninck-Quick Step.

Ano, pro belgické fanoušky jsou nadcházející závody něco jako olympiáda. Dali si pár dní oraz po náročné cyklokrosové sezóně a vyrážejí znovu do akce. Belgické klasiky mají neopakovatelnou atmosféru.

„Kromě skvělé cyklistiky je to také neskutečná divácká party,“ tvrdí sportovní ředitel týmu EF Education First Andreas Klier. „Odteď do Roubaix je to v Belgii v podstatě olympiáda nebo dlouhé mistrovství světa,“ dodává.

pasikykostky

Jména favoritů jsou za poslední roky v podstatě stejná: Gilbert, Štybar, Sagan, van Avermaet, Terpstra, Vanmarcke, Benoot, Lampaert, Naesen, Valgren, Stuyven, Boom, Boasson Hagen, Stannard, určitě i van Aert a letos i nizozemský supertalent van der Poel, který do klasik skočí až koncem března.

„Skoro každý Belgičan chce být v tomto období v top formě,“ přiznává Sep Vanmarcke, jeden z excelentních klasikářů. „Jsou to specifické závody se spoustou nervozity, pádů a bojem o pozice. V podstatě do nich nemůžete jít s žádnou taktikou, protože každý ten závod má často úplně jiný scénář, než si plánujete. Jen musíte být pořád ve střehu,“ dodává cyklista stáje EF Education First.

sjelpavv

Štybar ukázal, že je na tom skvěle. Vítězství v etapě Kolem Algarve minulý týden, kdy slavil triumf po 20 měsících, mu dalo za pravdu. „V zimě jsem dobře pracoval a vítězství v Algarve byla pěkná odměna, protože jsem na něj čekal dlouho. Ale teď přijdou opravdu důležité závody a moc se na ně těším. Hned ten první, Omloop, je jeden z mých oblíbených,“ prozradil.

jedevkopcijryby

Pro Štybara budou klasiky klíčové i z hlediska boje o smlouvu na příští roky. Šéf týmu Deceuninck-Quick Step Patrick Lefevere už před sezónou řekl, že od něj očekává co nejlepší výsledky a že by měl konečně přetavit svoje zkušenosti ve velké vítězství.

Ovšem jak už to bývá, belgická stáj nejde ani do jedné z klasik s jediným lídrem. I když už odešel Terpstra (startuje v týmu Direct Energie), pořád tam jsou kromě Štybara Gilbert nebo Lampaert. „Chceme hrát ve všech závodech důležitou roli a být až do samého závěru ve hře s několika lidmi,“ zaznělo několikrát na tiskové konferenci týmu Deceuninck-Quick Step před startem klasik.

omlopupo

Hned první víkend se začíná zostra. Dne se jede 74. ročník Omloop Het Nieuwsblad - první evropský WorldTour závod sezóny s novým cílem v Ninove. Na závodníky čeká 200 km přes 7 kostkových sektorů a 13 krátkých prudkých kopců.

Nejznámější z nich je stěna Muur-Kapelmuur v závěru, která má místy až 20 % sklon. Vítězství z loňska obhajuje Dán Michael Valgren, který přestoupil z Astany do Dimension Data.

V neděli je na programu 71. klasiky Kuurne-Brusel-Kuurne, kterou většinou vyhrávají sprinteři. I tam je ve startovní listině Štybar, v barvách CCC navíc pojede Josef Černý.

Oba závody vysílá Eurosport 2.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.