Štybarova smůla v Belgii, velká úmrtnost Dukly v Itálii

30. 3. 2015, 14:22

Řada českých cyklistů byla v akci během uplynulých dní. Hned čtyři Češi jeli Kolem Katalánska, Zdeněk Štybar si prožil hodně smůly na klasice Gent-Wevelgem. Karel Hník jel s dánskou formací Cult Energy Critérium International a pražská Dukla etapák Coppi e Bartali v Itálii.

Zdeněk Štybar po defektu na Gent-Wevelgem.

Štybar v pátek zazářil na klasice E3 Harelbeke, kde skončil druhý a hodně dobře vypadal i na 240 km dlouhé klasice Gent-Wevelgem, která se jela za deště a neskutečně silného větru. Bezpečně si kontroloval pozici ve vedoucí skupině, ale 70 km před cílem měl defekt a v tu chvíli trochu nepochopitelně nastoupil jeho belgický stájový kolega z Etixx-Quick Step Vandenbergh.

Belgický tým měl v první skupině hned pětinásobné zastoupení, ale jak atakoval Vandenbergh, chytli se ho skoro všichni favorité a odjeli. Do čelní skupinky se pak ještě dotáhl Terpstra, ovšem Etixx-Quick Step z toho vytěžil „jen“ druhé místo. Štybar skončil 38. „Byl to úplně bláznivý den,“ napsal na Twitter po závodě.

Leopold König (Sky), Petr Vakoč (Etixx-Quick Step), Jan Hirt a Josef Černý (oba CCC Sprandi Polkowice) jeli etapák Kolem Katalánska, ale ve výsledkové listině nikdo žádný převratný výsledek nezaznamenal.

König po ztrátě v úvodu pracoval pro Porteho, jenž závod vyhrál, Vakoč odváděl práci pro Urána a Hirt s Černým tahali hned v úvodu, kdy jejich kolega Paterski získal díky úspěšnému úniku žlutý dres.

leous sky kata

Leopold König na čele pelotonu při závodě Kolem Katalánska.

König byl celkově na 72. místě, hned za ním Petr Vakoč (Etixx-Quick Step) a Jan Hirt (CCC Sprandi Polkowice) skončil 110. Jeho týmový kolega Josef Černý poslední etapu nedokončil, stejně jako dalších 27 závodníků.

Karel Hník absolvoval svůj první etapák v dresu dánské formace Cult Energy. Po sérii čtyř jednorázovek, z nichž tři nedokončil, obsadil na etapách ve Francii 75. místo se ztrátou 18:17 min. Z jeho týmu byl nejlepší zkušený Němec Linus Gerdemann 15., závod vyhrál díky triumfu v královské etapě Francouz Jean-Christophe Péraud (AG2R).

Dukla Praha se dostala díky kontaktům trenéra Milana Kadlece na italský etapák Coppi e Bartali, ale moc dobře se tam neprezentovala. Přetěžký závod dokončil z celé sestavy pouze František Sisr na 85. místě. Vojtěch Hačecký musel po předposlední etapě odstoupit kvůli pádu těsně před cílem. Královskou 2. etapu nedokončilo hned šest závodníků Dukly Rugovac, Pietrula, Hochmann, Kraus, Kohout a Fürst.

„Nemá cenu se na něco vymlouvat, prostě nebyly nohy. Asi si musíme zvyknout, že mladá skupina není tak dobrá, jako byla ta starší skupina,“ řekl trenér Milan Kadlec, který ještě vloni úspěšně závodil.

„Je pravda, že ta královská etapa byla strašně těžká, celý den pršelo, ale bylo to pro všechny stejné. Když ji dokončil dánský mistr světa na dráze Rasmussen, který má 90 kilo, tak to měli dojet v limitu i naši. Byla tam velká úmrtnost, ale mě to štve, protože jsme se tam dostali díky nějakým známostem a bylo to možná naposledy. Když to jako jediní ani nedokončíme a nemůžeme být ani klasifikováni v soutěži týmů, příště nás už třeba nevezmou,“ přiznal Kadlec.

swifty coppi

Ben Swift ze Sky skončil na Coppi e Bartali o pouhé dvě vteřiny druhý. Vyhrál Jihoafričan Louis Meintjes z MTN-Qhubeka.

Kromě zklamání v závodě si prožil i řadu starostí, hlavně s Vojtou Hačeckým. „Spadl těsně před cílem předposlední etapy. Lehlo tam asi pět lidí a byl chvíli v bezvědomí. Nic si nepamatuje. Jeli jsme do nemocnice v Boloni, kde jsme čekali šest hodin na rentgen. Naštěstí se Vojtovi nic vážného nestalo,“ oddychl si Kadlec.

Komplikace řešila Dukla i před startem. „Onemocněl nám Rybín, Bláha má něco s kolenem, takže jsme museli sáhnout po mladých. A někteří z nich zřejmě ještě pořádně nepochopili, co velká cyklistika obnáší. Pochvalu zaslouží Sisr. Poslední den jel v úniku a sjeli je až těsně před cílem, ale na to, že šlo o jeho první závod po přípravě, si počínal dobře. Háča taky celkem dobrý, škoda toho pádu. Ale u ostatních už to bylo horší,“ dodal Milan Kadlec.

Na startu Coppi e Bartali byl i František Paďour z italské stáje Androni Giocattoli, ale stejně jako většina závodníků Dukly odstoupil ve 2. královské etapě.

sracky normandie

Závod Kolem Normandie provázelo velmi špatné počasí.

Český tým AWT-GreenWay absolvoval etapový závod Kolem Normandie, z Čechů startoval jen Jakub Novák, který vzdal. Lídr stáje Alexis Guerin musel odstoupit kvůli následkům pádu a nejlepším ve výsledkové listině byl Španěl Ivan Garcia Cortina 31.