Štybarova paráda: v Portugalsku vyhrál etapu!

24. 2. 2019, 19:45

Zdeněk Štybar ukázal, že má před vstupem do klasik (o příštím víkendu pojede Omloop Het Nieuwsblad a Kuurne-Brusel-Kuurne) fantastickou formu. Na závodě Kolem Algarve v Portugalsku vyhrál poslední etapu! A celkově skončil na výborném šestém místě.

stybyalgarrr

Štybar ovládl závěrečnou 5. etapu dlouhou 173,5 km z Fara do Malhaa o tři sekundy před Dánem Sörenem Kraghem Andersenem (Sunweb), která byla jako šitá na míru hlavně pro vrchaře.

Byly na ní hned čtyři vrchařské prémie, většinou šlo o kratší prudké stojky. Dojezd byl na vrcholu Alto de Malhao (512 m), kopec dlouhý 2,5 km, ale s průměrným sklonem přes 9 %.

Štybar odjel z pelotonu zhruba 20 km před cílem v předposledním kopci, kdy se brzy vydal stíhat Davida de la Cruze ze Sky. Spolu s českým závodníkem atakovali Andersen a Steven Cummings (Dimension Data).

Postupně se přehnali i přes zbytek borců z úniku. Nejdříve ze čtyřčlenné skupiny odpadl de la Cruz, pak i Cummings a v závěrečných metrech měl nejvíc sil Štybar, který setřásl i Dána Andersena.

„Je to třetí rok po sobě, kdy jsem byl v poslední etapě v úniku. Vloni mě chytili kilometr před cílem,“ říkal Štybar. „Dnes jsem chtěl čekat, abych v posledním kopci co nejvíc pomohl Enricu Masovi. Ale když jsem viděl pohyb de la Cruze s Andersenem, řekl jsem si, že je ten správný čas vyrazit,“ popisoval vítěz.

„Jsem šťastný, že jsem to dokázal. Je to pro mě skvělá odměna,“ dodal Zdeněk, který se blýskl i desátým místem v sobotní časovce, což je na něj hodně slušné. „Nevím, kdy naposledy jsem byl v desítce. Říkal jsem si, že se snad pokazila časomíra,“ vzpomínal s úsměvem.

Překvapivým celkovým vítězem se stal Slovinec Tadej Pogačar. Teprve dvacetiletý borec, který vloni vyhrál u nás Grand Prix Priessnitz spa pro cyklistky U23 a kraloval i na Tour de l´Avenir, si vysloužil angažmá v UAE Team Emirates a ukzazuje se, že šejkové vsadili na správnou kartu.

Dnes finišoval na kopci šestý s mankem 18 sekund, a to stačilo. Zvítězil o 14 sekund před Andersenem, třetí byl Wout Poels ze Sky.

Druhý Čech Josef Černý (CCC) obsadil 123. místo.