Štybarova paráda! Na Roubaix druhý za Degenkolbem!

12. 4. 2015, 17:28

Zdeněk Štybar si splnil svůj velký sen v podobě pódiového umístění na Paříž-Roubaix. Při 113. ročníku slavné kostkové klasiky skončil cyklista stáje Etixx-Quick Step druhý, když v závěrečném spurtu vedoucí skupinky na velodromu nestačil pouze na favorizovaného Johna Degenkolba z týmu Giant-Alpecin.

degenklolb-vitez-roubaix-hore

„Bylo strašně těžké Johna porazit, protože je to jeden z nejrychlejších závodníků v pelotonu. Neměl jsem šanci,“ uvedl v první reakci Štybar.

Roubaix jel potřetí v kariéře. Předloni skončil šestý, minulý rok pátý. Dnes byl v závodě, který se jel za slunečného počasí, u všeho podstatného. Když se lámal chleba, nechyběl nikdy vpředu.

Dvanáct kilometrů před cílem překvapivě atakoval jeho stájový kolega, domestik Yves Lampaert, za nímž vyrazil Greg van Avermaet (BMC). Po heroickém výkonu si ty dva docvakl 6 km před cílem Degenkolb. A zvládl to, i když mu soupeři prakticky nestřídali.

V úvodu stíhačky mu hodně pomohl stájový kolega Bert De Backer, který pak odpadl. O další dva kilometry později se ze skupinky za nimi zvedl Štybar. Brzy byl vpředu. Lampaert zkusil skupinku roznastupovat, ale Degenkolb byl neskutečně silný.

degenkolb dvojak roubaix

Zezadu se tam navíc dotáhli ještě Lars Boom (Astana), Martin Elmiger (IAM) a Jens Keukeleire (Orica-Green EDGE). V téhle sestavě vjížděli na velodrom v Roubaix a bylo jasné, že rozhodne spurt na tento závod nezvykle početné skupinky.

Lampaert jel vpředu, Štybar za ním, ale Degenkolb přesně věděl, co dělá. V pravý čas nastoupil a po loňském druhém místě vybojoval vítězství. Český cyklista pak spurtoval o druhou příčku s van Avermaetem a dokázal vybojovat jeden z životních výsledků.

Pro Degenkolba šlo letos o druhé vítězství na jednom z monumentů, protože v březnu vyhrál i Milán-San Remo. „Je to neuvěřitelné. Tvrdě jsem se na tenhle závod chystal. Tým to zvládl skvěle, celý den jsme měli situaci pod kontrolou. A na závěr jsem si věřil,“ popsal německý cyklista, který je excelentním spurtérem.

„Tohle vítězství přebije všechno. Snil jsem o něm strašně dlouho,“ přiznal 26letý vítěz. Stal se teprve druhým Němcem v historii, který Roubaix ovládl. Prvním byl Josef Fischer, jenž vyhrál hned první ročník v roce 1896.

Zároveň je teprve třetím cyklistou historie, který v jednom roce vyhrál Milán-San Remo i Paříž-Roubaix. Naposledy to dokázal Ir Sean Kelly v roce 1986.

Smůla Sagana

Velkou smůlu měl Slovák Peter Sagan (Tinkoff-Saxo), který se rovněž držel vpředu, ale postihly ho technické problémy a 5,5 km před cílem musel měnit celé kolo. Věděl, že je po všem, a tak naštvaně zahodil svůj bicykl do trávy.

"Člověk musí mít na takovém závodě štěstí a mně dnes moc nepřálo. Když se začalo někdy po 150 kilometrech pořádně jet, měl jsem problém a musel jsem na toaletu. Dostal jsem se však zpátky dopředu,“ popisoval Sagan.

„Jenže posledních 10 kilometrů jsem začal mít problémy s kolem. Musel jsem ho měnit a bohužel se to stalo v momentě, kdy se rodily klíčové nástupy. Nejsem spokojený, ale nedá se nic dělat. I taková je cyklistika a já se musím dívat dopředu,“ dodal slovenský cyklista Tinkoff-Saxo, který nakonec skončil na 23. místě.

V závodě došlo podle očekávání brzy na únik, do něhož se dostali Sean De Bie (Lotto-Soudal), Gregory Rast (Trek), Adam Blythe (Orica-GreenEDGE), Alexis Gougeard (Ag2r), Aleksejs Saramotins (IAM Cycling), Pierre-Luc Perichon (Bretange-Seche), Tim Declercq (Topsport-Vlaanderen), Frederik Backaert (Wanty Groupe) a Ralf Matzka (Bora Argon 18).

Vytvořili si náskok až devět minut, ale bylo jasné, že to peloton dřív nebo později sjede. To se také stalo. Favorité zrychlili a bylo otázkou času, kdy někdo z nich nastoupí.

Jako první se o to pokusil 43 km před cílem dvoumetrový  Stijn Vandenbergh (Etixx-Quick Step) a pak po něm ze skupiny favoritů vyjel Bradley Wiggins, který absolvoval poslední silniční závod v týmu Sky. Brzy ho dojel, zezadu k nim doskočil Debusschere (Lotto Soudal) a také Zdeněk Štybar (Etixx-Quick Step)!

wiggo na trati roubaix

Bradley Wiggins

Tento nástup se však neujal, stejně jako pozdější atak Jürgena Roelandtse (Lotto Soudal). Klíčový byl až výše zmíněný atak Lampaerta s van Avermaetem 12 km před cílem.

Loučící se Bradley Wiggins, který snil o parádní tečce za kariérou v týmu Sky, nakonec skončil na 18. místě. Do cíle přijel se skupinkou favoritů, kde byli i Alexander Kristoff, Sep Vanmarcke, Niki Terpstra či Sagan. Měli ztrátu 31 sekund.