SuperCycling.cz

Štybar žije pro Flandry už několik měsíců a sní o úspěchu

5. 4. 2014, 10:58

Pokud by měl Zdeněk Štybar označit nějaký závod na silnici za srdeční záležitost, bez váhání řekne Flandry. Tahle klasika mu učarovala se vším všudy. „Celou první část sezóny jsem plánoval k tomuto závodu,“ říká cyklista stáje Omega Pharma-Quick Step, který je jedním ze tří lídrů týmu.

Co všechno se musí sejít, abys na tak těžkém závodě uspěl?

Strašně věcí. Všechno musí klapnout a zapadnout do sebe. Chce to být ve správnou chvíli na správném místě, musíš mít formu a záleží i na počasí. Já měl třeba na Omloopu formu hodně dobrou, ale totálně jsem vymrznul a bylo po závodě.

Čím ti Flandry tak učarovaly?

Je to unikátní závod se vším všudy. Hlavně tou atmosférou. Milión fanoušků, to je neskutečná kulisa. Když člověk přijede na start do Brugg, celé náměstí je narvané k prasknutí. Atmosférou jsou Flandry nejvíc, žádný jiný závod se tomu nevyrovná. Ani Roubaix. Pro mě je to největší závod na světě. A líbí se mi i profilově.

stybar lefevr

Zdeněk Štybar a generální manažer týmu Omega Pharma-Quick Step Patrick Lefevere dorazili na tiskovku před Flandrami helikoptérou.

Oproti loňsku se trasa trochu změnila. Jsou to pro tebe změny zásadní?

Podle mě je to těžší než vloni. Ale několikrát jsme to byli projíždět, takže by nás nemělo nic zaskočit. Finále závodu je komplet změněné, podle mě se naskytnou situace, že budou odjíždět skupinky. Favoriti si tohle budou muset víc hlídat.

S jakou taktikou půjde do závodu váš tým?

V první řadě bych chtěl říct, že máme hrozně silný tým. Z té osmičky nominovaných může klidně sedm lidí vyhrát. Všichni kromě kluka, který bude tahat prvních 100 kilometrů.

omega trenink 3

Štybar a Boonen, dvě esa Omegy pro Flandry.

Jedničkou na klasiky je u vás Tom Boonen. Jede se jen na něj?

Pokud jede Tom, tak je to dané. My ostatní jdeme do závodu s tím, že se mu snažíme maximálně pomoci. Za ním bychom v nějaké té hierarchii měli být já a Niki Terpstra. Vždycky je lepší mít to rozjeté na víc karet. Člověk nikdy neví, v jakém úniku se objeví. Taktika může závod hodně ovlivnit. Náš tým má skvělou výchozí pozici a opravdu může vyhrát kdokoliv. Ale taky jdeme do závodu s cílem vyhrát ho. Máme skvělé klasikáře a třetí místo pro nás moc velký úspěch není.

Na co si troufáš ty osobně?

Dopředu se to strašně těžko odhaduje. Když budu mít štěstí a vyhnou se mi defekty i pády, měl bych být někde vpředu. Formu mám dobrou a vím, že jsem v přípravě nemohl udělat víc. Uspět na takovém závodě by chtěl každý, tak uvidíme...

 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

  • Jan Froněk
    5. 4. 2014, 14:20 (před 7 roky)

    Jojo