Štybar sahal po vítězství, přišel o něj až v samém závěru

18. 2. 2018, 19:56

Zdeněk Štybar ukázal v závěrečné etapě závodu Kolem Algarve velmi dobrou formu. Díky odvážnému ataku z vedoucí skupiny jel ještě 1500 metrů před cílem na čele sám, ale v závěrečném stoupání těžké etapy s pěti kopci mu došly síly a jeho naděje na vysněné vítězství se rozplynuly. Obsadil 13. místo se ztrátou 48 sekund, v konečném pořadí si polepšil o 12 míst na 15. příčku.

stybygarvee

Štybar testoval v závodě formu před klasikami a ukázal, že je na tom dobře. Nechyběl v klíčovém momentu etapy, kdy po 15 km odjela silná skupina 31 lidí, v níž byl kromě Čecha z Quick-Step Floors ještě např. pozdější vítěz Michal Kwiatkowski ze Sky.

Ten před etapou ztrácel jen 19 vteřin na dosavadního lídra Gerainta Thomase, kolegu ze Sky. Thomas v úniku dne nebyl, ale britský tým mohl být v klidu, protože Kwiatkowski tam měl k ruce ještě krajana Michala Golase.

Štybar z této skupiny vyrazil 20 km před cílem dopředu. Za chvíli dostihl Rakušana Pöstlbergera z Bory, který jel sám na čele asi 20 km. Ve stoupání se kolem něj přehnal a vypracoval si náskok až 40 vteřin.

Ale na cyklisty čekalo na konci ještě jedno těžké stoupání do cíle - Alto do Malhão, 3 km dlouhý kopec s průměrným sklonem 8,9 %. A tam už Štybar ztrácel. Nějakých 1500 metrů před páskou se přes něj přehnal Kwiatkowski, pak ještě několik dalších závodníků.

garvaakiw

Přesto úřadující český šampión ukázal v těžké etapě formu před blížícími se klasikami. Do těch by měl vstoupit už příští sobotu závodem Omloop Het Nieuwsblad v Belgii.

Polský cyklista si dojel si pro etapové i celkové prvenství. Kolem Algarve vyhrál už podruhé v kariéře po čtyřleté pauze. Ve žlutém dresu jedoucí Thomas přijel do cíle s mankem 1:50 min., přesto to stačilo na konečné druhé místo. Sky tak bral první dvě místa v pořadí a ovládl i soutěž týmů.

„Byla to hodně rychlá etapa s totálně nečekaným koncem. Šli jsme do úniku bez nějakých větších nadějí, že by uspěl. Ale takticky jsme to zvládli dokonale. Měl jsem tam Michala Golase, což byla výhoda,“ přiznal Kwiatkowski.

„Pro náš tým bylo nejdůležitější tenhle závod vyhrát, což se podařilo. Můžeme být velmi spokojeni a já osobně jsem díky tomuto vítězství získal větší sebevědomí ohledně mojí kondice,“ dodal polský vítěz.