Španěl Valls vyhrál na Zelené hoře, Kreuziger jedenáctý

20. 2. 2015, 16:28

Ani Nibali, ani van Garderen, Nibali nebo Majka. Největším favoritům vypálil v královské etapě Kolem Ománu rybník Španěl Rafael Valls ze stáje Lampre-Merida, který měl v závěru nejvíc sil a stal se naprosto nečekaným vítězem na vrcholu Zelené hoře. Zároveň oblékl dres lídra.

VFítěz etapy Rafael Valls (vlevo) s italským sprinterem Astany Andreou Guardinim.

Z dvojice českých cyklistů si vedl lépe Roman Kreuziger. Do poslední chvíle byl k ruce lídrovi týmu Tinkoff-Saxo Rafalu Majkovi, jenž skončil čtvrtý. Roman projel cílem na 11. místě se ztrátou rovné minuty spolu s Hermansem a Fuglsangem. Průběžně mu patří 12. příčka. Leopold König dojel 24. (+2:37), nejlepším ze závodníků Sky v etapě byl 11. Nizozemec Poels. V průběžném pořadí je Leo 24.

König měl být spolu s Poelsem jedním ze dvou lídrů, jenže ztratil už ve druhé etapě. „Tělo mě prostě nepustilo na limit,“ řekl český cyklista před startem dnešní etapy pro cyclingnews.com.

„Z minulosti vím, že pro mě první dny v horku bývají těžké, než se na to dokážu adaptovat. Nejsem proto nijak znepokojen. Pamatuji si, jak jsem na Kolem Kalifornie jeden den vybouchnul a o několik dní později jsem byl v tom samém horku schopen vyhrát etapu,“ prohlásil König. „Pro nadcházející závody jsem hodně sebevědomý z pohledu mé formy,“ dodal.

oman ilustr

Sedmadvacetiletý Valls, překvapivý vítěz 4. etapy, dosud ve světě cyklistiky žádnou velkou díru neudělal. K jeho nejlepším výsledkům patří 3. místo na Tour de San Luis 2010 (vyhrál tam i jednu etapu), v témže roce byl druhý v  etapě na Tour de France. Vloni byl osmý na Coppi e Bartali a čtrnáctý Kolem Švýcarska. Ale dnes se postaral o nejlepší výsledek kariéry. Na vítězství čekal dlouhých pět let, právě od triumfu v etapě na San Luis.

Etapa se podle všeho rozhodovala až v závěrečném 5,7 dlouhém kopci na Zelenou horu neboli Green mountain. Těsně před ním dojel peloton dvojic uprchlíků, v níž byli prakticky od startu Stijn Vandenbergh (Etixx-Quick Step) a Gijs van Hoecke (Topsport Vlaanderen). Belgičané si vypracovali skoro patnáctiminutový náskok, který měli 100 km před cílem, ale peloton zrychlil a pod závěrečným kopcem je dojel.

Jako jeden z prvních atakoval ve stoupání Vincenzo Nibali (Astana). Zkusil to několikrát, ale cyklisté BMC pracující pro svého lídra van Garderena všechny nástupy pochytali. A když Nibali viděl, že nejlepší neutrhne, své snažení vzdal. Nakonec skončil 21. s mankem 2:27 min.

Napínavý závěr vyhrál Valls, který přijel do cíle sám. Druhý byl Tejay Van Garderen (BMC), třetí Alejandro Valverde (Movistar). Stejně vypadá i průběžné pořadí.