Španěl Valls vyhrál Kolem Ománu, Kreuziger dvanáctý

22. 2. 2015, 15:14

Nečekaným vítězem závodu Kolem Ománu je Španěl Rafael Valls z týmu Lampre-Merida. Klíčem k jeho triumfu bylo prvenství v královské etapě na Zelenou horu. Poté, co byla kvůli rozmarům počasí zrušena sobotní etapa, ta nedělní už na pořadí nic nezměnila.

Rafael Valls dosáhl v Ománu životního úspěchu.

Z českých cyklistů skončil ve svém prvním závodě sezóny na velmi dobrém 12. místě Roman Kreuziger (Tinkoff-Saxo), přestože jeho hlavním úkolem byla pomoc v nejtěžších etapách lídrovi týmu Rafalu Majkovi (celkově 4.). Leopold König (Sky) obsadil v konečném pořadí 24. místo (+4:02).

„Těžko jsem si mohl přát něco lepšího. Vyhrál jsem královskou etapu i celý závod a měl jsem skvělou podporu týmu včetně lidí, jako je mistr světa Rui Costa,“ říkal dojatý Valls po největším úspěchu kariéry.

Sezónu zahájil v Dubaji, kde skončil celkově 33. „Ale cítil jsem dobrou kondici a tady jsem to prodal. Věřím, že mi tohle vítězství hodně pomůže v další části sezóny,“ dodal španělský vítěz.

tri nej oman

Tři nejlepší závodníci Kolem Ománu 2015: zleva třetí Alejandro Valverde, vítěz Rafael Valls a druhý Tejay van Garderen.

Stejně jako vloni obsadil celkové druhé místo americký lídr BMC Tejay van Garderen. Po královské etapě bez výmluv přiznal, že Vallse v závěru podcenil a když se zrušila sobotní těžší etapa, musel se smířit s tím, že ani letos nevyhraje.

Nebral to však tragicky. „Když vyhrajete, občas podlehnete mírnému uspokojení a říkáte si, že už jste tam, kde jste chtěli být. Ale když je člověk druhý, pořádně to v něm zahoří a má daleko větší motivaci zlepšit se,“ prohlásil van Garderen. „Proto budu teď tvrdě trénovat a doufám, že na Paříž-Nice budu ještě o třídu lepší,“ dodal Američan.

Závěrečnou etapu vyhrál Rakušan Matthias Brändle z IAM, jehož jméno si mnozí začali pamatovat až vloni, když překonal světový rekord v hodinovce. Dnes jel v úniku čtyř závodníků, který se zrodil hned v úvodu etapy. Spolu s ním tam byli ještě Danny Pate (Sky), Iljo Keisse (Etixx-QuickStep) a Jef van Meirhaeghe (Topsport Vlaanderen), který byl v Ománu hodně aktivní, a viděli jsme ho skoro v každém úniku.

iljo unik

Iljo Keisse.

Čtveřice nakonec udržela náskok až do cíle. Druhé místo bral Keisse, třetí byl van Meirhaeghe. Peloton přivedl do cíle se ztrátou 1:16 min pátý Peter Sagan. „Asi tři kilometry před cílem v posledním krátkém kopci Brändle nastoupil a já měl slabší chvilku. Sice jsem zase rozjel, ale už jsem to nebyl schopen úplně sjet. Mrzí mě to, protože nejsem únikový jezdec a moc často se mi taková šance nenaskytne,“ řekl Iljo Keisse.