Skvělý Štybar druhý na Roubaix. Vyhrál Van Avermaet

9. 4. 2017, 18:00

Zdeněk Štybar byl jedním z hrdinů 115. ročníku Paříž-Roubaix. Byl totiž u všeho podstatného. Stejně jako před dvěma lety měl český cyklista týmu Quick-Step Floors na Pekle severu na dosah vítězství, ale stejně jako před dvěma lety skončil druhý.

tengrtegcopjek

V roce 2015 ho na velodromu v Roubaix přespurtoval John Degenkolb, dnes byl nad jeho síly Greg van Avermaet (BMC). V závěrečném spurtu vedoucí skupinky na dráze sice Štybar po vyčkávání vyrazil a už to vypadalo, že vyhraje, ale zkušený van Avermaet dokázal ještě zvýšit rychlost a slavil životní vítězství. Třetí skončil Nizozemec Sebastian Langeveld (Cannondale-Drapac).

„Štybara jsem se na konci hodně bál, protože nám moc nestřídal, ale ten sprint nakonec vyšel skvěle. Jsem šťastný za první vyhraný Monument. Čekal jsem na něj dost dlouho,“ uvedl van Avermaet. Klasikářský Monument vyhrál na 37. pokus.

Štybar přesto nemusí být zklamaný. Předvedl skvělý výkon po celý závod, a i když mu ve finále kousíček chyběl, zajel svůj nejlepší klasikářský výsledek z této sezóny. A že mu to na Roubaix jde, dokazují čísla: při svém pátém startu skončil počtvrté v top 6.

Peloton za krásného počasí od startu doslova letěl, po prvních 150 kilometrech byl neuvěřitelný průměr závodu 47,7 km/h. Dlouho trvalo, než se podařil nějaký únik. Nakonec odjela trojice Yannick Martinez (Delko Marseille), Jelle Wallays (Lotto Soudal) and Mickaël Delage (FDJ). Později z ní odpadl prvně jmenovaný a dotáhl se tam Stijn Vandenbergh (AG2R La Mondiale).

I když bylo sucho, došlo na kostkách k řadě pádů a defektů. Zhruba 102 km před cílem v sektoru Haveluy à Wallers šel na zem Van Avermaet, ale díky práci týmových kolegů se dokázal dostat zpátky mezi favority.

Asi 80 km před cílem atakovali závodníci Treku v čele s Degenkolbem. Quick-Step, jehož lídrem byla ikona belgické i světové cyklistiky Tom Boonen, trochu zaspal. V tu chvíli odvedl spoustu práce Štybar a jejich skupině se nakonec podařilo atakující závodníky dojet.

Na čele byl hodně aktivní Peter Sagan (Bora-Hansgrohe), několikrát zkusil nástup, dokonce i se Štybarem. Česko-slovenská dvojice jela před skupinkou favoritů, ale van Avermaet a spol. je odjet nenechali.

Saganova smůla

Sagan měl v závodě velkou smůlu. Asi 72 km před cílem ho zbrzdil defekt. To bylo ve chvíli, kdy jel na čele s týmovým kolegou Bodnarem a dvojicí Daniel Oss (BMC), Jasper Stuyven (Trek). Bodnar na svého lídra čekal, vpředu zůstali jen Oss a Stuyven.

Ze skupiny favoritů se neustále nastupovalo. Klíčový moment závodu přišel necelých 30 km před cílem, kdy se za Ossem utvořila skupina, v níž byli Štybar, van Avermaet, Langeveld, Jurgen Roelandts (Lotto Soudal), Gianni Moscon (Sky) a Stuyven.

Sagana zradila technika, 31 km před cílem musel měnit kolo a sám už nestihl dopředu dojet. Šestice se Štybarem brzy dojela i Osse a tým BMC to měl skvěle rozjeté díky dvěma lidem ve skupině. Sedmnáct kilometrů před cílem na kostkovém úseku Carrefour de l’Arbre ujeli van Avermaet, Štybar a Langeveld, rychle získali náskok a bylo jisté, že si to tato trojice rozdá o vítězství.

Štybar jel chytře. Moc nestřídal, protože v další skupince měl Boonena. Ale protože věděl, že jít s van Avermaetem do spurtu je hodně těžké, zkusil 4 km před páskou nastoupit. Jenže van Avermaet byl dnes neskutečně silný a jeho nástup rychle zlikvidoval.

Na velodromu to byla taktická bitva i válka nervů a vzhledem ke svým sprinterským schopnostem potvrdil roli favorita van Avermaet. Zakončil svou famózní klasikářskou misi, během níž letos vyhrál Omloop Het Nieuwsblad, E3 Harelbeke, Gent-Wevelgem a byl druhý na Flandrech i Strade Bianche.

Po spurtu zvedal nad hlavu Belgičan z BMC, Štybar v první chvíli mlátil naštvaně rukou do řídítek, ale za pár minut už se na pódiu usmíval. Dobře věděl, že předvedl skvělý výkon okořeněný výborným výsledkem. A na vítězství ještě několik dalších šancí určitě mít bude.

Tom Boonen obsadil při posledním závodě své bohaté kariéry 13. místo.