SuperCycling.cz

Skvělý Zdeněk Štybar! Vyhrál Omloop Het Nieuwsblad!

2. 3. 2019, 17:54

Zdeněk Štybar se dočkal. Po fantastickém výkonu slavil cyklista stáje Deceuninck-Quick Step své největší klasikářské vítězství! Díky úspěšnému ataku z vedoucí skupiny 2,5 km před cílem vyhrál 74. ročník klasiky Omloop Het Nieuwsblad, prvního worldtourového závodu sezóny v Evropě!

jtybyomlup

Třiatřicetiletý Štybar vyhrál Strade Bianche (2015, tehdy ještě nebylo ve WorldTour), byl dvakrát druhý na Paříž-Roubaix, druhý na E3 Harelbeke, ale na velké vítězství na top kostkové klasice čekal až do dneška. Teď už má na svém kontě i opravdu velký zářez.

„Omloop je můj oblíbený závod,“ říkal Zdeněk už před startem. Do závodu šel povzbuzen vítězstvím v těžké etapě Kolem Algarve, které jasně ukázalo, že je na tom před klasikami hodně dobře.

Při dnešní úvodní kostkové klasice sezóny byl u všeho podstatného. Když se na čele utvořila už nějakých 80 km před cílem silná skupina, nechyběl v ní. Z ní následovaly další ataky a vpředu nakonec zůstalo 6 lidí: Tim Wellens (Lotto Soudal), Alexej Lucenko (Astana), Dylan Teuns (Bahrain-Merida), Daniel Oss (Bora-Hansgrohe), Greg Van Avermaet (CCC) a samozřejmě Zdeněk Štybar!

V těžké prudké stojce na Kapelmuur odpadl Oss. Hodně aktivní byl van Avermaet. Zkoušel to ještě v dalším kopci, ale Štybar se ho držel a nahoře se skupina sjela. Před další skupinkou pronásledovatelů měla vedoucí pětice k dobru kolem půl minuty a s přibývajícími kilometry bylo jasné, že už tam nikdo nedojede.

Štybar věděl, že jít do spurtu s van Avermaetem je hodně těžké a moc šancí nemá, proto si naplánoval útok - 2,5 km před cílem vyrazil po levé straně silnice.

Van Avermaet s ostatními po sobě chvíli koukali, kdo pojede, a to byla Štybarova výhoda. Za ním se ještě více začalo taktizovat a český cyklista mířil vstříc životnímu vítězství. Už pár metrů před páskou mohl zvedat ruce nad hlavu!

„Na tiskovce před závodem říkali, že Quick Step nevyhrál Omloop 14 let. Proto jsem šťastný, že jsem to změnil. Je to skvělé pro tým i pro mě osobně. Už vloni jsem tady byl k vítězství blízko a jsem rád, že jsem to konečně zvládl,“ řekl Štybar.

V loňském roce vybojovala jeho belgická stáj 73 vítězství, ale Zdeněk do této famózní sbírky nepřidal jediné. Letos to zlomil v Portugalsku, na Algarve se radoval z prvenství po 20 měsících. A dnes přidal životní prvenství.

„Cítil jsem se celý den dobře, ale člověk nikdy neví, co se stane. Dostal jsem se do silné skupiny a věděl jsem, že mám za sebou několik týmových kolegů. Z toho jsem mohl těžit,“ dodával český vítěz.

Už zítra ho fanoušci uvidí v akci znovu: na Kuurne-Brusel-Kuurne.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.