SuperCycling.cz

Sezóna začíná v Austrálii. V akci budou dva Češi

16. 1. 2017, 22:50

Závodem Tour Down Under, prvním podnikem WorldTour, startuje v australském Adelaide naostro nová sezóna. Za účasti dvou Čechů: Petra Vakoče (Quick-Step Floors) a nováčka mezi silničáři, v minulé sezóně ještě skvělého bikera Ondřeje Cinka, nové akvizice stáje Bahrain-Merida.

Petr Vakoč bude lídrem stáje Quick-Step Floors.

Petr Vakoč bude lídrem stáje Quick-Step Floors.

Závod má na programu 19. ročník a v jeho historii hned jedenáctkrát triumfovali domácí závodníci, pro něž je přece jen trochu prestižnější. Australané už za sebou mají národní šampionát, již několik měsíců většina z nich trénuje doma v teple a před „svými“ fanoušky se chtějí vytáhnout.

Gerrans rekordmanem

Rekordmanem v počtu vítězství je Simon Gerrans (Orica-Scott), který triumfoval čtyřikrát: 2006, 2012, 2014 a 2016. Pokud by zvítězil i letos, vstoupil by do historie, protože by jako první obhájil prvenství.

I když mu přípravu trošku zkomplikovala nemoc, přesto stihl být druhý na australském mistrovství za nečekaným šampiónem Milesem Scotsonem. „Pro mě je tenhle závod vždycky velký cíl v sezóně, stejně jako pro celý náš tým,“ přiznal 36letý Gerrans. „Věřím v dobrý výsledek, i když bude moc těžké bojovat o vítězství,“ dodal cyklista, který tento závod jede už potřinácté.

gerosportt

Simon Gerrans na tiskové konferenci. Vedle něj Richie Porte a Tom-Jelte Slagter.

Vloni s týmovým kolegou Calebem Ewanem vyhráli každý dvě etapy a Gerrans slavil i celkové vítězství o 9 vteřin před Richiem Portem (BMC). Ten vyhrál královskou etapu s cílem na kopec Willunga Hill, ale Gerrans přijel jen o 17 vteřin za ním a díky bonifikacím vybojoval celkové vítězství.

Právě etapa s cílem na kopci Willunga Hill (3 km s průměrným sklonem 7,5%), která je na programu v předposlední den závodu, bude zřejmě znovu rozhodovat o celkovém vítězi.

Hodně napovědět už může cíl 2. etapy, před nímž je v programu nově krátká stojka Torrens Hill Road (1,2 km, 9,9%). Z jejího vrcholu je to na pásku ještě 400 metrů. „Už tato etapa může být rozhodující,“ odhadoval Gerrans.

tenrici

Richie Porte

Kdo patří mezi největší favority? Určitě Richie Porte (BMC), spolu s Gerransem i jeho týmový kolega Esteban Chaves, excelentní kolumbijský vrchař. Adeptem na čelní umístění je i jeho krajan Sergio Henao (Sky), za britskou stáj jede i Geraint Thomas. Hvězdou první velikosti ve startovní listině je slovenský mistr světa Peter Sagan, pro něhož to bude první ostrý závod v dresu nového týmu Bora-Hangsrohe.

Vakoč myslí na etapu

Co Češi? Petr Vakoč určitě myslí hodně vysoko, stejně jako vloni bude lídrem svého týmu. „Moc se na ten závod těším. Trasa je velmi dobrá a australští fanoušci určitě znovu vytvoří skvělou atmosféru,“ prohlásil Vakoč. A jak vidí svoje šance? „Chtěl bych zabojovat o etapové vítězství. Uvidíme den po dni, jak to půjde,“ dodal.

bahrainscimbalem

To Ondřej Cink má o své velké premiéře ve WorldTour jasno. „Budu klasický nosič vody. Když bude mít někdo z týmu problém, mým úkolem bude pomoci mu zpátky do pelotonu.  Sportovní ředitelé mi říkají, že nemám mít obavy,“ prozradil člen týmu Bahrain-Merida.

Startovní listinu najdete ZDE, přehled etap ZDE.

Další info: Oficiální facebooková stránka závodu, Twitter, Instagram.

Závod bude živě vysílat mj. slovenská Digi Sport 2. Etapy budou vysílány od 3.00 hod. našeho času.

 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.