SuperCycling.cz

Šéf UCI Cookson si stojí za suspendováním Kreuzigera

4. 8. 2014, 08:34

Prezident Mezinárodní cyklistické unie (UCI) Brian Cookson řekl, že si stojí za suspendací českého cyklisty Romana Kreuzigera z týmu Tinkoff-Saxo, k níž UCI sáhla těsně před jeho plánovaným startem na závodě Kolem Polska. Podle něj se vyšetřování případů s biologickým pasem musí posuzovat stejně jako pozitivní A-test na doping, proto je závodník suspendován.

Prezident UCI Brian Cookson.

Prezident UCI Brian Cookson.

Cookson v rozhovoru pro server cyclingnews.com v případu Kreuzigera přiznal: „Jsou tam velmi vážné anomálie,“ řekl k údajům v biologickém pasu.

Netvrdím, že je vinen. Říkám jen, že jsou tam vážné pochybnosti vyplývající z jeho biologického pasu. Brian Cookson, prezident UCI

„Experti UCI a CADF (antidopingová nadace - pozn. aut.) mají velmi silné podezření z manipulace. On byl pozván, aby předložil vysvětlení, ale experti ho neshledali jako přesvědčivé. Proto jsme teď v situaci, kdy musíme velmi brzy zahájit disciplinární řízení. Vše děláme tak rychle, jak můžeme,“ uvedl Cookson. Ano, jen pro připomenutí, případ se táhne od loňského června, kdy UCI českého závodníka v souvislosti s nesrovnalostmi v biologickém pasu poprvé kontaktovala...

Cookson však dodal, že nechce Kreuzigera dopředu odsuzovat. „Netvrdím, že je vinen. Říkám jen, že jsou tam vážné pochybnosti vyplývající z jeho biologického pasu.“

kreuziger cookson 1

Kreuziger v neděli odletěl z Polska domů a se svým právním zástupcem Janem Štovíčkem budou věci řešit dál. „Strašně jsem chtěl závodit, ale zase si říkám, že se konečně věci začaly hýbat a s mým právním zástupcem máme nějaký čas, který se dá využít k řešení toho případu. A třeba to zvládneme vyřešit do Vuelty, což bych si strašně přál,“ řekl Kreuziger v neděli v rozhovoru pro Supercycling.cz.

Právní zástupce českého cyklisty, doktor Jan Šťovíček, vidí jednání UCI jako protiprávní. „Suspendace je možná pouze v případě, kdy cyklista má pozitivní A-vzorek, což není případ pana Kreuzigera. V jeho případě se jedná o biologický pas a žádný pozitivní vzorek nikdy neměl,“ řekl Šťovíček v neděli na webu Romana Kreuzigera.

A prozradil další podrobnosti: „Telefonoval jsem s panem Antoniem Rigozzim, což je právní zástupce UCI a shodou okolností i můj kolega, se kterým jsem seděl v květnu, když se soudila ve formuli 1 kauza RedBull Racing. Pan Rigozzi mi řekl, že si je toho vědom, a přiznal mi, že někdy v rámci cyklistické unie padají rozhodnutí, která nemají právní základ, ale jsou politická. Na což jsem reagoval, že pokud se toto stane, budeme se bránit všemi právními prostředky. Odpověděl, že to chápe,“ uvedl český expert na antidopingové právo.

kreuziger coooksnon 2

„Nebyl důvod, aby Romanovi zakázali závodit. Hrozným způsobem mu takovým rozhodnutím uškodí, je to už druhý závod, který mu takto znemožnili jet. Podáme odvolání k CAS během několika dnů a věřím, že se to stihne velice rychle vyřešit, aby Roman mohl jet Vueltu,“ dodal expert na antidopingové právo.

Nesrovnalosti v biologickém pasu Romana Kreuzigera se podle UCI datují do období březen-srpen 2011 a v dubnu 2012, kdy jezdil v Astaně. „Tyhle věci vyžadují dlouhou dobu na řešení, ale vezměte si, že Kreuzigera nakonec kvůli biologickému pasu nenominoval na Tour jeho vlastní tým, což bylo v pořádku, ale vzápětí ho chtěl dát na start v Polsku. To je podle mě extrémně divné,“ prohlásil šéf UCI.

„Proto jsme se rozhodli, že na všechny tyto případy budeme pohlížet a vyšetřovat je, jako by šlo o pozitivní A-test a cyklisté nebudou smět do vyřešení závodit,“ řekl Cookson při slavnostním zakončení Her Britského společenství v Glasgow.

Pan Cookson mě nazval přítelem? Myslel jsem si, že jeho kamarád je v týmu Sky, protože jeho syn nepracuje v mém týmu, ale ve Sky. Toto je západní etika? Oleg Tinkov, majitel týmu Tinkoff-Saxo

A s úsměvem reagoval na narážky majitele stáje Tinkoff-Saxo Olega Tinkova na Twitteru. „Můj přítel Oleg je vždy zábavný,“ reagoval s úsměvem. Pokud chce UCI žalovat, budeme to řešit přes naše právníky. Nenecháme se zastrašit,“ dodal.

Ruský miliardář na to bleskově zareagoval: „Pan Cookson mě nazval přítelem? Myslel jsem si, že jeho kamarád je v týmu Sky, protože jeho syn nepracuje v mém týmu, ale ve Sky. Toto je západní etika?“, napsal se Rus na Twitteru.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.