Saganova fantazie: vyhrál Roubaix! Štybar devátý

8. 4. 2018, 19:53

Peter Sagan pokořil další z cyklistických milníků. Před dvěma lety vyhrál slovenský mistr světa z týmu Bora-Hansgrohe Flandry, dnes poprvé v kariéře zvedal na velodromu v Roubaix v cíli ruce nad hlavu po vítězství na Pekle severu. Zdeněk Štybar skončil devátý.

ganvyhravaroub1

„Je to neskutečné. Jsem strašně unavený, ale i šťastný,“ říkal dojatý Sagan. Do cíle přijel s dalším hrdinou dne, Švýcarem Sylvanem Dillierem (AG2R). Ten jel celý den v úniku a jako jediný byl schopen se Saganem udržet krok. Ale ve spurtu na velodromu slovenský rychlík žádnou senzaci nepřipustil.

Sagan byl nejsilnější ze všech favoritů. Ke klíčovému ataku zavelel z vedoucí skupiny 54 km před cílem. Quick-Step, který chtěl kontrolovat závod, jeho atak prováhal, stejně jako další favorité: obhájce prvenství Greg van Avermaet nebo Sep Vanmarcke.

ganbednaroubaix2

Slovenský cyklista rychle dojel lidi z úniku, nakonec s ním vydržel jen Dillier. Sagan věděl, že bude lepší spolupracovat ve dvou. Se Švýcarem se poctivě střídali a drželi zhruba minutový odstup před další silnou skupinou, v níž byl belgicko-nizozemský kvartet van Avermaet, Vanmarcke, Stuyven, Terpstra.

ganspesl3

Jejich stíhačka byla marná. Vítěz Flander Terpstra se nakonec odpoutal od trojice soupeřů a sám si přijel pro třetí místo. Ale pro Quick-Step to byla slabá náplast. „Na těchto závodech je pro nás cokoli jiného než vítězství zklamání,“ říkal už před Flandry Zdeněk Štybar.

Štybarův atak

Ten znovu ukázal velkou sílu. K ataku zavelel už 75 km před cílem, kdy se odpoutal od favoritů. Bohužel jel sám a po 20 kilometrech snažení by dostižen. Zanedlouho přišel klíčový nástup Sagana, který nikdo nepokryl. Závod dlouhý 257 km s 29 kostkovými sektory měl slovenského krále.

Sagan vyhrál Roubaix v dresu mistra světa, což se před ním naposledy podařilo v roce 1981 Bernardu Hinaultovi. „Letos jsem měl štěstí, že jsem se vyhnul pádům. Snažil jsem se šetřit co nejvíc sil, abych mohl něco zkusit v závěru. A vyšlo to dokonale,“ rozplýval se vítěz 116. ročníku závodu.

ganskostkou4

„Je to první vyhraný Monument pro náš tým a jsme všichni nadšeni,“ jásal manažer týmu Bora-Hansgrohe Ralph Denk. „Když jsem v televizi v autě viděl Peterův atak, věděl jsem, že by to mohlo vyjít. Nikdo na něj v tu chvíli neměl. Je krásné vyhrát závod takovým způsobem než vyhrát spurt pelotonu. Tohle vítězství je důležité pro Petera i celý tým,“ dodal.