Kreuziger útočil, Martin drží žlutý dres

15. 6. 2014, 22:42

Roman Kreuziger se ve 2. etapě závodu Kolem Švýcarska se třemi kopci nad 2000 metrů pokusil o atak, ale nakonec mu nebylo souzeno. Po úniku slavil prvenství ve spurtu vedoucí trojice Australan Cameron Meyer a žlutý dres lídra drží Němec Tony Martin, vítěz úvodního prologu.

Cameron Meyer, král 2. etapy Kolem Švýcarska.

Kreuziger atakoval při stoupání na poslední kopec etapy 2. kategorie asi 22 kilometrů před cílem. „Jednou jsem to zkusil. Pokud by mělo víc lidí zájem jet, mohlo z toho něco být, ale brzy jsme viděli, že to nemá význam. Takže jsme nakonec přijeli v pohodě v pelotonu, bylo to poměrně kontrolované,“ prohlásil český lídr stáje Tinkoff-Saxo, jemuž nyní patří průběžné 14. místo. „Roman si otestoval nohy. Zkusil vytvořit díru s pár kluky, ale peloton spojil síly, aby je dojel,“ prozradil sportovní ředitel týmu Tinkoff-Saxo Fabrizio Guidi.

tony je zlutej

Tony Martin udržel žlutý dres i po 2. etapě.

Etapu vyhrál několikanásobný mistr světa na dráze Meyer, který si své dva soupeře z úniku ve spurtu vychutnal. Peloton přivedl do cíle v Sarnenu se ztrátou 14 vteřin slovenský expres Sagan, což zas takové překvapení nebylo.

Daleko překvapivější bylo, že jen o čtyři místa za ním spurtoval Nino Schurter a celkově byl klasifikován jako osmý. Úřadující mistr světa v cross country horských kol, který nedávno vyhrál závod bikového svěťáku v Novém Městě, si po silničním intermezzu na Romandii dává po dohodě jako host stáje Orica GreenEDGE ještě Kolem Švýcarska. Jeho dobrý výsledek však samozřejmě zůstal ve stínu vítězství „stájového kolegy“.

nino silnice scweitz

Niino Schurter překvapil.

Meyer zářil štěstím. „Je to pro mě strašně důležité vítězství. Cílem první poloviny sezóny pro mě bylo Giro. Vyhrál jsem tam s klukama týmovou časovku, jenže pak to pro mě byl dost velký sešup. Onemocněl jsem, upadl jsem a musel jsem odstoupit. Ale začal jsem rychle trénovat, abych se vrátil silný na druhou půlku sezóny. Tohle je skvělý začátek,“ řekl australský vítěz.

sviss2 2

Do etapy vůbec nenastoupil jeden z favoritů na celkové pořadí, Ital Domenico Pozzovivo z týmu AG2R, který překvapil pátým místem v prologu. „Měl žaludeční problémy spojené s horečkou, nebyl schopen jet,“ uvedl jeho tým v tiskové zprávě.