Kreuziger pátý na Lutychu, Valverde slavil hattrick

26. 4. 2015, 17:30

Roman Kreuziger předvedl při 101. ročníku klasiky Lutych-Bastogne-Lutych fantastický výkon. Závodník stáje Tinkoff-Saxo byl jedním z hrdinů 253 km dlouhého závodu a na jeho konci proťal pásku na pátém místě. Vyhrál španělský favorit Alejandro Valverde z Movistaru a po triumfech z let 2006 a 2008 slavil vítězný hattrick.

nahoru-valvos-new

„Je to neuvěřitelné,“ řekl krátce po projetí cílem Valverde, který v sobotu oslavil 35. narozeniny. „V závěru jsem musel sjíždět atak Morena a ještě sprintovat, ale zvládl jsem to výborně. Druhý na Amstelu, první tady a na Šípu, to je fantazie,“ rozplýval se španělský vítěz.

Kreuziger ukazoval v klíčových momentech závodu při svém šestém startu obrovskou sílu. Z čelní skupiny se zvedl 19 km před cílem v kopci Roche-aux-Faucons a dokázal se ho chytit pouze Caruso z Kaťuši. Bohužel mu nestřídal, protože měl své lídry za sebou. Zanedlouho za nimi atakoval Fuglsang z Astany a po třech kilometrech vedoucí dvojici dojel. Ovšem vedoucí trojici nebylo souzeno.

I díky tomu, že na čelo skupiny za nimi najel Zdeněk Štybar a za deště jel tak tvrdé tempo, že ho někteří museli proklínat. Pro lídry své stáje Etixx-Quick Step však odvedl skvělou práci. Tím hlavním lídrem nakonec nebyl mistr světa Kwiatkowski, který v závěru tempo nevydržel, ale stejně jako na Valonském šípu mladý Francouz Alaphilippe. Ten předvedl znovu famózní výkon a skončil druhý, stejně jako ve středu.

Štybarova práce po dojetí uprchlíků skončila, ve stoupání na Cote de Saint-Nicolas už tempu nejlepších nestačil.

romca k lutychje

I když byla Kreuzigerova skupinka po 13 kilometrech dojeta, český cyklista vypadal dál plný sil. Vpředu se zformovalo 11 lidí, hned trojnásobné zastoupení tam měla Kaťuša. V cílovém stoupání atakoval jako první Moreno, a pětistovce vyrazil Valverde, s ním Kreuziger, Alaphilippe, Rodríguez Costa a další.

Ve spurtu měl nakonec nejvíce sil zkušený Španěl z Movistaru a po druhém místě na Amstelu a vítězství na Valonském šípu slavil triumf i na poslední ardenské klasice. Druhý byl Alaphilippe, třetí Rodríguez.

Kreuziger, přestože nepatří mezi vyhlášené rychlíky, urval výborné 5. místo. Jeho maximem na Lutychu ale dál zůstává 4. příčka z roku 2011, dnešní pátá příčka je jeho druhým nejlepším výsledkem.

Zdeněk Štybar nakonec obsadil 42. místo (+4:44), jeho stájový kolega Petr Vakoč byl 73. (+9:32). Závod nedokončila řada favoritů, mj. loňský vítěz Simon Gerrans či Ir Dan Martin, jejichž naděje vzaly za své v pádu 40 km před cílem.

Očima Romana Kreuzigera

Páté místo není úplně to, s čím jsem do závodu šel. Tajně jsem doufal v pódium, ale byl jsem k němu blízko a udělal jsem závod. Energie, kterou člověk tím nástupem utratí, pak trošku chybí, ale neudělal bych nic jinak. Když jsem nastoupil, viděl jsem, že nikdo moc nechtěl jet. Všichni měli poměrně unavené nohy. Přišlo mi, že se nikdo nechtěl vyprášit takhle brzy, ale já cítil, že je to ta správná chvíle. Byla jen smůla, že nám foukalo proti. Pak nás dojel Fuglsang, ale Caruso netahal. Takže jsem věděl, že to nevydrží. Snažil jsem se v rámci možností něco pošetřit, ale první kilometr Saint-Nicolas jsem chtěl ještě přejet sám, protože je to ta nejprudší pasáž. Když nás dojeli, už se tam dalo vydržet v háku. Závěr už byl jen o tom, komu co zůstalo v nohách. Valverde vyhrál naprosto zaslouženě. Sjel Morena a ještě dokázal zaspurtovat. Velké překvapení je druhý Alaphilippe, který ukázal, že jeho druhé místo na Valonském šípu rozhodně nebyla náhoda. Já do toho dal všechno a po tom průběhu jsem asi víc vytěžit nemohl.