SuperCycling.cz

Kreuziger najal na svůj případ českého experta

1. 8. 2014, 09:06

Poprvé od červnového startu na Kolem Švýcarska by se cyklista stáje Tinkoff-Saxo Roman Kreuziger měl opět objevit v závodě, kterým bude 71. ročník etapáku Kolem Polska (3.-9. srpna). 

Roman Kreuziger.

Roman Kreuziger.

Původně měl startovat na Tour, ale kvůli kauze s biologickým pasem, která sahá do let 2011 a 2012, tam nakonec po dohodě s týmem nejel. Přestože může normálně závodit a nemá žádný trest. Doufá, že se vše začne řešit a nepotáhne se to jako dosud. I proto si najal českého experta na sportovní právo, JUDr. Jana Šťovíčka.

„Měl jsem nějaké právníky v zahraničí, ale nakonec jsem zjistil, že bariérou je řeč. Chci detailně rozumět tomu, co se na různých úrovních řeší. Proto jsem přešel na českého právníka, pana doktora Jana Šťovíčka. Právníků je spousta, ale sportovní právo je specifické a on je v něm jeden z nejlepších,“ zmínil experta, který se pohybuje i ve vrcholných orgánech světového motoristického sportu a je mj. soudcem Mezinárodního odvolacího soudu FIA v Paříži.

roman foto polsko 2

„Pan doktor Šťovíček mi hodně tu práci ulehčuje, ví, jak komunikovat se svazy. Konečně jsme nabrali správný směr a věřím, že do Vánoc bychom mohli vědět víc,“ uvedl Kreuziger. Jeho případ se táhne už od 28. června 2013, kdy od Mezinárodní cyklistické unie obdržel oznámení, že data v jeho biologickém pase obsahují určité nesrovnalosti.

On sám se však brání, nezávislí experti mu dávají za pravdu, že se nijak neprovinil. „Experty jsem měl z Belgie, Itálie a Anglie a přemýšlíme, jestli zapojíme nějakého dalšího. U všech tří i u všech tří našich týmových doktorů byl závěr stejný: Nic jsem neudělal. Beru to tak, že pokud nějaká spravedlnost existuje, měla by se ukázat. Expertům jsme vše poslali pod kódem bez jména a oni řekli, že tam nevidí žádný problém. Každý expert, než se do nějakého biologického pasu zapojí, vám řekne: Vidím nebezpečí, odmítám to řešit. Nebo naopak řekne: Vidím něco absurdního, rád vám pomohu. A až potom se expert dozví jméno závodníka,“ popsal Kreuziger, jak se podobné případy řeší.

roman alberto k polsku

Co se týče jeho návratu do závodů, tým v tom nevidí problém. „Roman od UCI žádné nové informace nemá, není suspendován. Z právního hlediska je nevinný. Proto není jediný důvod, proč bychom ho měli stáhnout ze závodů,“ prohlásil generální manažer stáje Tinkoff-Saxo Stefano Feltrin. „Pokud se situace nijak nezmění, může jet i Vueltu,“ prozradil.

Samotný Kreuziger přiznává, že měsíc kolem Tour pro něj byl hodně náročný. „Musím poděkovat týmu, který za mnou celou dobu stojí. Tour jsem čistě teoreticky mohl jet, ale nechtěli jsme, aby proti tomu začala bojovat UCI a hlavně by pro mě bylo psychicky náročné na Tour závodit. Ta kauza vyžaduje spoustu strategického postupu a přemýšlení a člověk se nemůže koncentrovat na dvou frontách,“ vysvětlil jeden z pilířů Tinkoff-Saxo. „To, že jsem nakonec nejel, bylo oboustranné rozhodnutí,“ dodal.

Protože on i jeho tým necítí, že by se čímkoliv provinil, jede Polsko. „Rozhodli jsme se, že je rozumné zase začít závodit. Začneme Polskem a můj cíl je stát i na startu Vuelty,“ dodal pátý muž loňské Tour. 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.