SuperCycling.cz

Roman Kreuziger: Jsem zhruba tam, kde jsem chtěl být

23. 2. 2015, 16:26

Za vydařený považuje Roman Kreuziger svůj první start v sezóně 2015. Na etapáku Kolem Ománu skončil celkově jedenáctý, Polák Rafal Majka, který byl na tento závod lídrem, obsadil čtvrté místo a v soutěži týmů byli cyklisté formace Tinkoff-Saxo druzí.

kizak-oman-hore

„Jsem zhruba tam, kde jsem chtěl touto dobou být. Vím, na čem je třeba zapracovat, abych se ještě trošku zvednul, ale celkově dopadla ta konfrontace docela dobře,“ řekl Kreuziger po návratu domů.

Jeho úkolem bylo v první řadě pomáhat Majkovi v nejtěžších momentech, zejména v královské etapě na Zelenou horu. Majka v ní skončil čtvrtý a stejnou příčku bral i v konečném pořadí.

S Rafou jsem vydržel asi do dvou kilometrů před cílem. Ten kopec jsem znal z loňska a věděl jsem, že hrozí nebezpečí, že člověku na posledním kiláku dojde. Dobře jsem si rozvrhnul síly a nakonec jsem pak předjížděl lidi, kterým tam v závěru skutečně seklo,“ popisoval český cyklista na svém webu.

Byl spokojen i s tím, jak fungoval tým. „Zvládli jsme to slušně. Někdo možná bude namítat, že Peter Sagan tam v předchozích letech vyhrál pokaždé aspoň jednu etapu, ale je potřeba brát v úvahu, že letos spadl na Kataru, do toho onemocněl a v tom čtyřicetistupňovém vedru se dost těžko regeneruje. Jeho čas ještě přijde. Tenhle závod byl hodně těžký, řada lidí už tam měla dobrou formu, ale jak já říkám, ta důležitá sezóny začíná na Paříž-Nice a Tirrenu.“

kizak oman 1

Závod poznamenaly i rozmary počasí, sobotní etapa byla kvůli písečné bouři a vedru zrušena. „Když člověk jezdí v poušti, musí počítat s tím, že se něco takového může stát. Už v Kataru byla etapa, že tam měli hodně písku, ale tady šlo o extrém. Skoro nebylo vidět na krok,“ přiznal Kreuziger.

Ke zrušení etapy došlo po dohodě všech stran. „UCI udělala nová pravidla pro bezpečí závodníků v extrémním horku nebo zimě. Tady bylo vedro pořád stejné, ale v ten den jsme měli jet okruh a třikrát sjíždět pětikilometrový kopec, kde se jezdilo dolů stovkou. V tom horku by bouchly galusky nebo se svlíkly, takže hrozilo extrémní riziko, že by se někomu něco mohlo stát. Důležité bylo, že závodníci drželi pohromadě, pochopili to organizátoři i rozhodčí. Každý by samozřejmě radši závodil, ale musíme se taky dívat na bezpečí.“

Závod v Ománu měl nečekaného vítěze v podobě Španěla Vallse. „Překvapení to je, ale v té etapě na Zelenou horu jel nejlíp a i v  dalších dnech se tam držel v pohodě. Ti nejlepší ho možná trošku podcenili, ale přijel tam s formou a je potřeba s ním počítat i na dalších závodech.“

Z Ománu na dálku sledoval, jak si počíná další část týmu v čele s Albertem Contadorem v závodě Kolem Andalusie. Španěl skončil o dvě vteřiny druhý za Froomem. „Byli jsme spolu před prvními závody na soustředění a viděl jsem, že je na tom Alberto hodně dobře. Jednu těžkou etapu v Andalusii vyhrál on, druhou zase Froome. Vypadá to, že jsou na tom teď plus minus stejně a myslím, že nás čeká zajímavá sezóna,“ dodal.

Dalšími starty Romana Kreuzigera v sezóně budou Strade Bianche (7. 3.) a etapák Tirreno-Adriatico (11. - 17. 3.). Právě Tirreno už byl měl jet po boku Contadora.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

  • Honza
    24. 2. 2015, 07:13 (před 6 roky)

    On sám říkal, že sám netuší, kdy ta arbitráž bude. Podle mě to klidně může být v dubnu, květnu. Doufejme, že všechno dobře dopadne...

  • Radek Pokorný
    23. 2. 2015, 21:15 (před 6 roky)

    K tomuto skvělému článku nezbývá dodat nic jiného než popřát Romanovi ať se daří v této sezóně a v té další a další. A co ten trest co nad ním visí? Uvidíme v březnu u arbitráže. Pozitivní test však neměl a hodnoty v BP nepřekročili limitní meze. Beznadějné to tedy není.