Dennis vyhrál Tour Down Under, loučící se Evans třetí

25. 1. 2015, 09:56

Sedmnáctý ročník etapového závodu Tour Down Under, úvodního podniku sezóny WorldTour, ovládl australský cyklista Rohan Dennis ze stáje BMC. V závěrečné rovinaté etapě bez potíží udržel dvouvteřinový náskok na svého rivala Richie Porteho a připsal si jeden z největších úspěchů dosavadní kariéry.

Střídání generací: Rohan Dennis a Cadel Evans.

Legenda australské i světové cyklistiky, vítěz Tour de France i mistr světa Cadel Evans, který odchází ze scény, skončil při svém posledním etapovém závodě kariéry třetí. Tým BMC měl tak na stupních vítězů v konečném pořadí dvojnásobné zastoupení, mezi ně se dokázal vklínit v černomodrém dresu Sky Richie Porte. To, že na pódiu byli samí Australané, se stalo teprve podruhé v sedmnáctileté historii závodu.

Závěrečnou etapu vyhrál ve spurtu Nizozemec Wouter Wippert z australské kontinentální stáje Drapac, když překvapil všechny favorizovanější sprintery. „Je fantastické vyhrát etapu závodu WorldTour v Austrálii jako člen australského týmu,“ řekl vítěz po etapě na okruzích v Adelaide. Pozici měl usnadněnou i díky tomu, že peloton rozdělil pád asi 10 km před cílem (nebyl v něm nikdo z největších favoritů) a nespurtovala zdaleka tak početná skupina.

Celkový vítěz Rohan Dennis vyhrál poprvé v kariéře etapový závod zařazený do WorldTour. „Je to krásný pocit a děkuju celému týmu za velkou podporu,“ prohlásil 24letý Dennis. „Ale musel jsem být ve střehu až do konce, protože náskok na Richieho byl opravdu malý,“ podotkl k dvouvteřinovému rozdílu. „Stačilo být neustále za ním a nepodcenit žádnou situaci, kdyby se pokoušel o nástup,“ dodal Dennis.

dennis s trofeji TDA15

Rohan Dennis s trofejí pro vítěze.

Hodně mu prý svými zkušenostmi pomohl Cadel Evans. „Řekl mi: jen buď pořád se mnou a o nic se nestarej. Jel neustále u Porteho, zvládl to skvěle. Je to nejzkušenější závodník v pelotonu a odvedl fantastickou práci,“ pochválil kolegu. „Navíc na sebe vzal všechen tlak. Každý tady Cadela zná, každý se s ním chce fotit. Když jsme šli s týmem na kafe, lidi chtěli mluvit jen s ním. Pro mě to bylo skvělé, že jsem byl víc v klidu,“ prozradil.

Cadel Evans chtěl udělat vítěznou tečku za kariérou, nakonec se musel spokojit s třetím místem. „Nebylo špatné končit umístěním na pódiu. Budu se loučit jako třetí muž žebříčku WorldTour,“ přiznal Cadel Evans. „Chtěl jsem trochu víc, ale mám svědomí čisté. Vím, že jsem v závodě nechal úplně všechno,“ dodal cyklista, který se s kariérou definitivně rozloučí na „svém“ závodě „jeho závod“ Cadel Evans Great Ocean Road Race 1. února.

Ramos vítězem 6. etapy Tour de San Luis

Brazilec Kleber Ramos vyhrál královskou etapu Tour de San Luis v Argentině, dojezd na Fillo Sierras Comechingones v nadmořské výšce 2140 m. Měl nejvíce sil v závěrečném kopci dlouhém 18 km. Ramos dokázal zvítězit i přes to, že pracoval pro argentinského lídra týmu Funvic Brasilinvest Daniela Díaze, který skončil třetí se ztrátou 9 vteřin. Druhý dojel Kolumbijec Torres.

Daniel Turek (Cycling Academy) byl v etapě klasifikován na 84. místě (+13:40), průběžně mu patří 64. příčka (+27:03).

Asi 400 metrů před cílem se chtěl odtrhnout z čelní skupiny druhý muž celkového pořadí Andres Torres, ten měl však smůlu v tom, že ho stínoval týmový kolega Díaze Ramos a nechal Kolumbijce tahat. A v závěru měl o něco více sil.

san luis 6 vitwez

Kleber Ramos, vítěz královské etapy Tour de San Luis.

Díaz však mohl být v klidu, protože před poslední rovinatou etapou vede o 1:05 min. před Torresem, třetí Quintana ztrácí 1:34 min. „Byl to strašně dlouhý a těžký kopec. Ale já se mohl spolehnout na fantastickou práci od Klebera (Ramos) a bylo to pro mě daleko snazší,“ přiznal Díaz.

„Moji soupeři byli neskutečně silní, byl jsem schopen jet sotva za nimi. Ale jsem v klidu. Je to první závod po pauze a jde jen o první krok směrem k Tour de rance,“ uvedl kolumbijský favorit Nairo Quintana.