První horský test v Katalánsku pro Adama Yatese

28. 3. 2019, 06:15

První skutečnou prověrku elitních vrchařů v závodě Kolem Katalánska ovládl Brit Adam Yates. V dojezdu na vrchol Vallter 2000 měl cyklista Mitchelton-Scott nejvíce sil, když těsně porazil Egana Bernala a Dana Martina.

adamjededocilekata

Průběžné vedení ale ještě udržel Belgičan Thomas De Gendt (Lotto Soudal), který vyhrál z úniku úvodní etapu. Yates už je druhý a je jasné, že De Gendt o vedení dnes přijde, protože na programu je další těžký horský test.

Etapa se rozhodovala na cílovém kopci dlouhém 11 km. Na čele se brzy usadili elitní vrchaři. Pekelné tempo rozjel hlavně Sky díky Sosovi, za nímž jel lídr Bernal. Z tohoto tempa překvapivě odpadl už 6 km před cílem například Valverde, nestačili ani Zakarin, Kelderman, Woods, Bardet, Majka nebo Mas.

Bernal moc dlouho nečekal a brzy nastoupil. Už 5,4 km před cílem. Dokázal se ho chytit jen Nairo Quintana, brzy tam dojel i A. Yates a později ještě Miguel Ángel López a Dan Martin. O ataky nebyla nouze, ale nakonec dojela tato pětice do cíle pohromadě a v dojezdu byl nejlepší Yates, který začal sprintovat asi 200 m před páskou. V průběžném pořadí ho vítězství vyneslo na druhé místo.

„Jsem moc rád, že se mi povedlo vyhrát. Už na Tirrenu jsem se cítil dobře a teď to vyšlo na jedničku,“ řekl po etapě se 4000 nastoupanými metry.

„V tom stoupání byli hodně silní Bernal s Quintanou. Když zaútočili, držel jsem se trochu vzadu, ale jel jsem si svoje tempo, a pomalu jsem se na ně dotáhl. V závěru to byla spíš hra. Quintana moc nechtěl spolupracovat a došlo na sprint, který pro mě dopadl skvěle,“ dodal A. Yates.