Porte vedení neudržel. Dauphiné vyhrál Fuglsang

11. 6. 2017, 19:13

Tak to se nečekalo. Richie Porte přišel v poslední etapě Critérium du Dauphiné o celkové vítězství. Nepřipravil ho o něj Chris Froome, jenž na Porteho před etapou ztrácel na 2. místě 1:02 min., ale Dán Jakob Fuglsang z Astany!

jakdan1

Ten před etapou figuroval na 3. příčce s mankem 1:15 min. a při formě Porteho se nečekalo, že by takový náskok v poslední den prohospodařil. Ale stalo se a 32letý Dán byl odměněn za odvahu.

Sedm kilometrů před cílem ve stoupání Plateau de Solaison atakoval Dan Martin z Quick Stepu, jehož se dokázal udržet pouze Fuglsang. Byl tak silný, že Martin za chvíli odpadl a pokračoval s mírným odstupem za Fuglsangem. Dán svoje sólo dotáhl do cíle a kromě vítězství získal i desetivteřinovou bonifikaci za vítězství. Jen čekal, kdy dorazí Porte. Přijel sedmý se ztrátou 1:15 min.

Fuglsang mohl slavit životní vítězství. V celkovém pořadí vyhrál o deset vteřin. Ten rozdíl udělala přesně bonifikace za etapové vítězství!

jakdan2

„Pořádně nevím, co mám říct, je to neskutečné,“ usmíval se Fuglsang. „Plán byl udržet naše postavení s Fabiem (Aruem) v celkovém pořadí. Měli jsme víc možností, jak to rozehrát a vyšlo to dokonale,“ prozradil cyklista Astany, který na Dauphiné vyhrál i páteční etapu.

Právě Fuglsang i Aru by měli být klíčovými muži Astany na letošní Tour. Zatím je to tak, že oba budou lídry. „Do startu Tour zbývá ještě pár týdnů, ale jsem opravdu spokojený se svou formou. Doufám, že to přenesu i do Tour,“ dodal Fuglsang.

Porte vzal ztrátu žlutého dresu v poslední den celkem sportovně. „Samozřejmě mě mrzí, že jsem ztratil takovým způsobem vítězství. Bylo to o kousek, ale musíme pochválit Fuglsanga. Měl jsem pocit, že dnes jeli skoro všichni proti mně a řada lidí dělala všechno, abych nevyhrál. I za cenu toho, že sami v pořadí spadnou. Ale i tohle je cyklistika. Myslím, že co se týče formy, můžu být směrem k Tour spokojen,“ uvedl lídr BMC.

jakdan3

Na stupně vítězů v konečném pořadí je s Fuglsangem doprovodil Dan Martin, Chris Froome spadl na čtvrté místo.

Z dvojice Čechů, kteří závod dokončili, na tom byl lépe Roman Kreuziger (Orica-Scott), jemuž patřilo 28. místo, Petr Vakoč (Quick-Step Floors) byl 98.

„Odjíždím domů s dobrými pocity. Intenzita, kterou jsme tady dostali do nohou, se nedá natrénovat. Byla to dobrá příprava směrem k Tour,“ prozradil Kreuziger, jehož dalším startem bude za dva týdny mistrovství republiky, kde bude obhajovat titul.