SuperCycling.cz

Porte vede Švýcarsko, jeho tým má však velké trable

14. 6. 2018, 06:50

Po páté etapě závodu Kolem Švýcarska, která už peloton zavedla do hor a vyhrál ji Diego Ulissi z UAE Team Emirates, se ujal vedení Australan Richie Porte. Jeho stáj BMC ovšem řeší i řadu starostí, protože stále nemá sponzora na příští rok.

portakbednynka

Portemu stačilo k navlečení žlutého dresu lídra osmé místo, když do cíle v Leukerbadu v nadmořské výšce 1535 přijel v 15členné skupině největších favoritů v čase vítězného Ulissiho.

Z čela pořadí sesadil od prvního dne vedoucího Švýcara Stefana Künga, který po vjezdu do hor ztratil na nejlepší jezdce téměř tři a půl minuty. Roman Kreuziger nabral daleko větší ztrátu: do cíle přijel v gruppettu s mankem přes 24 minut.

ricicofici

„Rozhodně to nebyla lehká etapa,“ přiznal Porte. „Když atakoval Landa, foukalo dost proti, takže jsem byl v klidu. Navíc to kluci z týmu měli pod kontrolou,“ dodal lídr BMC, který povede sestavu svého týmu i na Tour de France.

„Žlutý dres na Tour je velkým snem, ale jsem rád, že ho mám teď tady. Myslím, že moje forma je přesně taková, jakou jsem směrem k Tour chtěl mít,“ řekl rodák z Tasmánie.

„Letošní sezóna je trochu jiná. V únoru a březnu jsem byl nemocný a musel jsem se do toho zase dostávat. Radost mi udělalo třetí místo na Romandii a od té doby jsem trénoval doma v Monaku,“ prozradil.

Směrem k ambicím na Tour pak podotkl: „Mám za sebou skvělý tým a vím, že s přibývajícími roky je tohle je jedna z mých posledních šancí, abych se porval o vítězství...“

Třiatřicetiletý Porte však možná hraje i o svou budoucnost. Do cyklistického důchodu se mu rozhodně nechce, ale jeho tým BMC je v problémech. Je dost možné, že příští rok zmizí z cyklistické mapy a borci jako Porte, van Garderen, van Avermaet, Dennis a další si budou hledat nové angažmá.

tymbiemsi

Bohužel, zatím nemám peníze,“ přiznal generální manažer BMC Jim Ochowicz. BMC patří k těm bohatším v pelotonu, roční rozpočet se odhaduje kolem 25 miliónů eur. Svým závodníkům podle spekulací médií Ochowicz údajně řekl, ať vydrží do konce Kolem Švýcarska.

Ale následně to popřel. „Nechci stanovovat žádný deadline. Ani Tour de France pro mě není deadlinem. Věřím, že kluci budou pokračovat ve své práci a současná situace nijak jejich výkony neovlivní,“ dodal šéf BMC.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.