SuperCycling.cz

Porte už je v Katalánsku lídrem, etapa pro Valverdeho

27. 3. 2015, 23:34

Tým Sky měl v pátek 27. března velký den. Geraint Thomas vyhrál E3 Harelbeke, Bent Swift etapu na Coppi e Bartali a Richie Porte oblékl po 5. etapě Kolem Katalánska dres lídra.

Richie Porte v dresu lídra.

Richie Porte v dresu lídra.

Stačilo mu k tomu 4. místo, prvenství v etapě slavil Španěl Alejandro Valverde z Movistaru. Ten projel cílem s náskokem 5 vteřin  před skupinkou 6 závodníků v níž byli Urán, Tiralongo, Porte, Aru, Pozzovivo a Contador.

Porte nyní vede o pět vteřin před Pozzovivem, třetí Contador ztrácí sedm vteřin. „Ještě je to otevřené. Je tam dost závodníků v rozmezí pár vteřin a mohou rozhodovat i bonusové sekundy. Hlavně poslední etapa v Barceloně bude hodně těžká,“ řekl australský lídr závodu.

Etapu ovlivnil silný vítr, který peloton hodně roztrhal. Valverde zaútočil v závěrečném stoupání 2. kategorie 11 km před cílem, ale favorité ho odjet nenechali. Ani v následném sjezdu, kdy to Španěl z Movistaru zkusil podruhé. Ale tři kilometry před cílem už jeho další nástup slavil úspěch.

porte a velverde cata

Richie Porte a Alejandro Valverde.

„Byl to pro náš tým krásný den. Věděli jsme, že finále může ovlivnit vítr. Celý tým jel vpředu a pak jsme zkusili zrychlit. Udělali jsme tam díru, Martin i De Clercq zůstali vzadu,“ popisoval Valverde. „To úplné finále vyšlo skvěle. Věřil jsem, že mi to vyjde,“ dodal Španěl, který se posunul na 4. místo průběžného pořadí.

Ze čtveřice českých cyklistů skončil v etapě nejlépe Leopold König na 76. místě se ztrátou téměř 5 minut, celkově však ztrácí už přes 42 minut a jeho výkony jsou hodně za očekáváním.

Etapa očima Petra Vakoče

„Dnes byla celkem zajímavá etapa, kterou provázel silný vítr. Když se peloton dělil, byl jsem vpředu, ale Julian Alaphilippe měl zrovna defekt. Čekal jsem na něj a pak už jsme se zpátky nedostali. Pro náš tým to dopadlo dobře, protože Rigo Urán skončil druhý a celkově je pátý s minimální ztrátou na ty před ním. Zítra se asi nic převratného nestane, etapa by měla patřit k těm lehčím. Ale v neděli se dají čekat další změny.“ 

ad cesi cata 5

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

  • Honza
    29. 3. 2015, 12:39 (před 5 roky)

    Pokud nedošlo k nějaké změně, Valverde má jet opět Tour i Vueltu. Předběžně je napsaný i na startovce Flander, pak ardenské klasiky.

  • Radek Pokorný
    29. 3. 2015, 00:56 (před 6 roky)

    Valverde opět skvělý, jeho celosezóní výkony jsou obdivuhodné a vůbec bych se nedivil kdyby se zase umístil v první pětce na GT. A na které grand tour má Valverde v plánu startovat? Nevíte to někdo?