SuperCycling.cz

Gilbert se ve 36 letech dočkal: vyhrál Paříž-Roubaix!

14. 4. 2019, 19:48

Před dvěma lety vyhrál Flandry, nyní i Paříž-Roubaix. Philippe Gilbert, 36etý Belgičan týmu Deceuninck-Quick Step, má po dnešku na kontě už čtyři vítězné klasikářské monumenty! Do sbírky už mu chybí jen Milán-San Remo.

bastrofkouu

„Pořád mám sen vyhrát všech pět monumentů. Vím, že je to bláznivé, ale teď jsem mu zase o něco blíž. Když jsem tohle před třemi lety vyhlásil, řada lidí mi tvrdila, že kostky nejsou pro mě. No a vyhrál jsem Flandry a teď Roubaix. Byl jsem schopen transformovat trochu jiným směrem svoje kvality. Teď jsem jiný závodník,“ prohlásil Gilbert.

Ve spurtu vedoucí dvojice na velodromu v Roubaix porazil o 11 let mladšího Němce Nilse Politta z Kaťuši, který už byl před týdnem pátý na Flandrech a i dnes předvedl famózní výkon. Třetí skončil další Belgičan z Quick-Stepu Yves Lampaert.

Zdeněk Štybar neměl svůj den D. Když se lámal chleba, nebyl tam. Ale i tak zaslouží pochvalu, protože dokázal skončit osmý. Belgická stáj tak měla v top 8 hned čtyři borce, před Štybarem dojel ještě šestý Florian Senechal.

politbolit

K prvnímu velkému útoku zavelel Politt 67 km před cílem a chytil ho Gilbert. Za nimi se brzy zformovala silná skupina, v níž byli mj. Sagan, van Aert, Lampaert nebo Vanmarcke. Štybar se v tu chvíli pohyboval více vzadu a tenhle nástup nezachytil. Politt brzy procedil do skupiny za ním a 49 km před cílem dojeli Sagan a spol. i Gilberta.

Hned poté následoval pětihvězdičkový sektor Mons-en-Pevele a po něm už zůstalo na čele jen šest lidí: Gilbert, Lampaert, Politt, Sagan, Vanmarcke a van Aert.

Posledně jmenovaný toho měl plné zuby, protože se do pelotonu musel dříve v závodě sám dotahovat po defektu a výměně kola, takže když za to vzal 23 km před cílem Gilbert, dojeli ho jen Sagan a Politt.

Pak z druhé skupiny nastoupil Lampaert, Vanmarcke zareagoval, ale na van Aerta už to bylo příliš. Ti dva se nakonec dotáhli na čelo, ale pět lidí vpřed moc dlouho nevydrželo.

Gilbert jel famózně a zanedlouho předvedl na kostkách další drtivý nástup. Sagan to ještě zalepil a znovu se to sjelo. Jenže když 13 km před cílem atakoval Politt, byl ho schopen následovat jen Gilbert. Sagan už toho měl plné zuby a jeho grimasa hovořila za vše.

sagorb2019

„Už jsem neměl nohy, abych to sjel, ani na to, abych zabojoval o pódium. Bylo to opravdu těžké, hlavně kvůli protivětru,“ přiznal obhájce prvenství Peter Sagan, jenž skončil pátý.

Gilbert a Politt mířili vstříc velodromu v Roubaix a bylo jasné, že si to ti dva rozdají o prvenství. Rozhodly větší zkušenosti Belgičana, který byl na dráze na druhé pozici a v poslední zatáčce se před Politta dostal.

„Politt ukázal taky velké srdce, je to statečný závodník. Dobře jsme na rovině spolupracovali a ve finále šlo jen o to, kdo z nás dvou bude silnější. Jsem rád, že jsem to byl já,“ přiznal dojatý Gilbert.

bavyhravsprint

„Tak blízko... Ale skončit v mém věku druhý na Roubaix, to je pořád fantazie. Od rána jsem se cítil moc dobře a jsem šťastný za druhé místo. Je to neuvěřitelné,“ přiznal Politt. „V závěru to byl férový boj a Gilbert tu partii vyhrál. Ale věřím, že já budu mít ještě dost šancí o vítězství taky zabojovat,“ dodal německý hrdina.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.