Omega slaví: Terpstra vyhrál Paříž-Roubaix, Štybar pátý!

13. 4. 2014, 17:23

Niki Terpstra se do historie zapíše jako vítěz 112. ročníku nejslavnější klasiky Paříž-Roubaix. Nizozemský cyklista stáje Omega Pharma-Quick Step podtrhl skvělý výkon svého týmu během celých 257 kilometrů závodu s 28 úseky na kostkách a díky úspěšnému ataku 6,2 kilometru před cílem mohl na velodromu v Roubaix po více než 6 hodinách zvednou ruce nad hlavu.

Druhý skončil ve spurtu skupinky za Terpstrou Němec John Degenkolb (Giant-Shimano), třetí loňský vítěz Fabian Cancellara (Trek Factory Racing). Fantastický výkon předvedl i Terpstrův stájový kolega Zdeněk Štybar, jenž byl po celý závod vždy na správném místě a ve sprintu urval páté místo. Po loňské premiéře si o příčku polepšil!

„Je to největší den mojí kariéry,“ říkal dojatý 29letý vítěz. „Náš tým to dnes zvládl skvěle, měli jsme to rozehrané na více lidí,“ tvrdil Terpstra, který v závěru předvedl heroický výkon. Dal do toho úplně všechno, Štybar ani Boonen logicky nejeli a ostatní ve skupině favoritů se po sobě spíš dívali, než aby spolupracovali.

Fenomenální časovkář a tempař Teprstra svůj náskok neustále zvyšoval a v cíli měl k dobru 20 vteřin. „Neskutečné,“ jásal Holanďan, který už jel Roubaix posedmé. Před dvěma lety byl pátý, vloni třetí, dnes se dočkal vysněného triumfu. Letos už vyhrál klasiku Dwars door Vlaanderen, byl druhý na E3 Harelbeke a před týdnem šestý na Flandrech.

cancellara

Fabian Cancellara nakonec třetí místo bral.

O šanci na double přišel Cancellara, ale i třetí místo bral. „Musím být realista, není možné pokaždé vyhrát. Byl to trochu zvláštní závod. Hodně foukalo, finále bylo neskutečně tvrdé. A já musím být šťastný za třetí místo,“ přiznal Cancellara, pro něhož šlo už o šesté pódium na Pekle severu.

Jak se závod vyvíjel? Z pelotonu nedlouho po startu odjela skupina osmi závodníků, kteří rozhodně neměli míchat kartami, proto měli už po 75 kilometrech devět minut náskok. V hlavním poli se začaly dít věci po nájezdu na kostkové úseky.

Řada favoritů měla problémy. Třeba takový Nor, Kristoff z Kaťuši, vítěz klasiky Milán-San Remo. Dvakrát v krátkém časovém úseku ho postihl defekt, pak přišel pád a bylo po nadějích. Po 160 kilometrech na obávaném „pětihvězdičkovém“ Arenbergu skončily kvůli defektu šance Honzy Bárty, který nakonec dojel do cíle se ztrátou téměř 28 minut. Postupně měli problémy i Sagan nebo Wiggins, ti se však dokázali dotáhnout zpátky a nakonec nechyběli vpředu, když se definitivně lámal chleba.

sagan

Peter Sagan měl štěstí, po defektu se ještě dotáhl zpátky.

Hořké chvilky si během závodu prožil i Cancellara. 82 kilometrů před cílem udělal školáckou chybu jeho stájový kolega z Treku Roulston, když seskakoval z obrubníku a lehl. Na zem ale sestřelil i svého lídra a pochvalu za to určitě nedostal.

Jeden z klíčových momentů přišel 64 kilometrů před cílem, kdy z čelní skupinky atakoval v sektoru číslo 13 Tom Boonen. Byl to neskutečně silný nástup, brzy docvakl skupinku uprchlíků před ním. Nikdo mu však moc nechtěl střídat, jen Brit Thomas ze Sky, ale přesto se drželi statečně. Když tam dojel ještě Hushovd, tempo se zvýšilo, ale po 40 kilometrech vzalo snažení za své.

Pak to zkoušel Vanmarcke, po něm Sagan. Smůlu měl další z favoritů van Avermaet, jehož vyřadil ze hry o nejvyšší příčky pád 23 km před cílem. Na Sagana se zezadu dotáhli Štybar, Cancellara, Vanmarcke a Degenkolb. Štybar logicky nestřídal, protože se k nim řítili Boonen s Terpstrou a také borci ze Sky Wiggins a Thomas. Devět kilometrů před cílem tam dojeli a o tři kilometry později atakoval Terpstra. Tohle už byl atak vítězný a stáj Omega Pharma-Quick Step mohla slavit.