SuperCycling.cz

Tinkov láká hvězdy na milióny, Nibali ho poslal do háje

11. 10. 2014, 11:49

Milión eur slíbil rozdělit boss stáje Tinkoff-Saxo Oleg Tinkov mezi velké hvězdy světové cyklistiky: „jeho“ Alberta Contadora, Vincenza Nibaliho (Astana), Chrise Frooma (Sky) a Naira Quintanu (Movistar). Má to jediný háček. Chce, aby všichni jeli všechny tři Grand Tours v roce 2015 a přispěli tak k vyšší atraktivitě závodů. 

Oleg Tinkov (dole vlevo) chce udělat revoluci v cyklistice.

Oleg Tinkov (dole vlevo) chce udělat revoluci v cyklistice.

Ale třeba vítěz letošní Tour Nibali ho poslal do háje. „Kdybych byl Oleg Tinkov a měl jeho finanční možnosti, raději byl za jeden milión eur vytvořil tým pro mladé závodníky s perspektivou do budoucnosti,“ nechal se slyšet Vincenzo Nibali. „Klidně můžu udělat obojí,“ odpověděl mu bleskově na Twitteru s vychloubačností sobě vlastní ruský boháč.

„Když chce někdo rozdělit milión eur mezi čtyři hvězdy, dělá to hlavně pro to, aby vypadal dobře před ostatními. Ale čtyři velcí závodníci jistě nepotřebují jeho peníze,“ reagoval Nibali pro web Tutto Bici.

Jsme spoustu dní z domova, zanedbáváme svoje rodiny. Absolvovat všechny tři Grand Tours, to by bylo nehumánní. Alespoň pro mě. Vincenzo Nibali

Tinkov oznámil, že podmínkou by bylo startovat na Giru, Tour i Vueltě a nechal by na samotných závodnících, zda by milión eur připadl nejlepšímu z nich v součtu všech tři Grand Tours, nebo by si ho rozdělili stejným dílem.

Tinkovův podřízený Contador by to zřejmě akceptoval, pokud by do boje vstoupili i ostatní. Sám už dříve vyhlásil, že v roce 2015 plánuje Giro i Tour. A na Vueltě by ho jistojistě jako obhájce vítězství měli organizátoři hodně rádi...

nibous k olegu

Vítěz Tour 2014 Vincenzo Nibali.

Nibali zatím program na příští sezónu neoznámil. Sám se nechal slyšet, že by se po roční pauze rád vrátil na Giro, které v roce 2013 vyhrál, ale vedení Astany ho chce mít na Tour, kde by obhajoval vítězství.

„Není to otázka peněz, ale v první řadě nějakých cílů, způsobu života. Vezměte si, kolik dřiny a sebeobětování stojí za přípravou na závod, jakým je Tour,“ řekl Nibali. „Jsme spoustu dní z domova, zanedbáváme svoje rodiny, protože jsme dlouho na závodech nebo tréninkových kempech. Absolvovat všechny tři Grand Tours, to by bylo nehumánní. Alespoň pro mě,“ vzkázal otec osmiměsíční holčičky, které s manželkou dali jméno Emma Vittoria.

Quintana ani Froome se nevyjádřili, ale zástupci jejich týmů nabídku Tinkova okomentovali. Dobře vědí, že je to nereálné. Quintana na 99 procent nebude v roce 2015 obhajovat vítězství na Giru, protože chce vše podřídit úspěchu na Tour, kde už byl v roce 2013 druhý za Froomem.

nairo to vyhral giro k olegu

Vítěz Gira 2014 Nairo Quintana.

 Tři Grand Tours by těžko jel i Froome, který zřejmě znovu vsadí vše na kartu jménem Tour. „Z hlediska výkonnosti je to téměř nemožné, z pohledu fanouška a sportovního hlediska je plán Tinkova chvályhodný,“ uvedl šéf týmu Sky David Brailsford.

„Považujeme to za dobrý nápad, ale vyžadovalo by to kompletně změnit kalendář, vypustit řadu jiných závodů a změnit návyky. Bylo by to těžší zvládnout psychicky než fyzicky. Udržel někoho ve 120procentní koncentraci tři měsíce, je prakticky nemožné,“ přiznal manažer Movistaru Eusebio Unzué.

„Na špičkové úrovni se dá jet jedna Grand Tour, na velmi slušné dvě, na dobré tři. Ale definitivně to můžeme konstatovat, až to někdo z těch nejlepších závodníků v jednom roce objede,“ dodal stratég Movistaru.

contaik k olegu

Vítěz Vuelty 2014 Alberto Contador.

Samotný Oleg Tinkov se hájí, že jediným důvodem, proč vyhlásil miliónovou výzvu, je vyšší atraktivita cyklistiky. „Zvýšila by se sledovanost v televizi, divácký zájem. Vím, že je těžké mít kondici na všechny tři Grand Tour, ale alespoň ti čtyři nejlepší by to zvládnout měli. Byli by na tom úplně stejně, nikdo by nebyl ve výhodě. Podívejte se: Alberto má příští rok v plánu Giro a Tour, Froome a Nibali třeba Giro vynechají a na Tour budou ve výhodě. Když pojedou všechno, rozdíly by se smazaly,“ prohlásil majitel stáje Tinkoff-Saxo.

„Měla by o tom začít přemýšlet i UCI, pokud se ještě tváří jako vládnoucí orgán světové cyklistiky. Já nemám tolik miliónů, abych je vyhazoval, ale chci dosáhnout něčeho, abych zvýšil pozornost, přilákal víc lidí. Proto si stojím za tím, co jsem nabídl,“ dodal Oleg Tinkov.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.