SuperCycling.cz

Nibali si spravil chuť. A je králem Lombardie

5. 10. 2015, 10:01

Vincenzo Nibali z Astany udělal na závěr letošní sezóny vítěznou tečku. Vyhrál 109. ročník prestižní klasiky Kolem Lombardie a po sedmi letech, kdy triumfoval Damiano Cunego, zajistil Itálii dalšího domácího vítěze tohoto monumentu.

lombardy-1

Stal se jediným závodníkem z velké čtyřky, který dokázal vyhrát některý z jednodenních monumentů. Nepovedlo se to Froomovi, Contadorovi ani Quintanovi. Kromě nedělního úspěchu slavné klasiky s cílem v Comu už Nibali dokázal na nejslavnějších klasikách skončit 2. na Lutychu a 3. na San Remu. Oba ty to výsledky se mu povedly v roce 2012.

Posledním z šampiónů Grand Tour, který nějaký monument vyhrál, byl před Nibalim Andy Schleck. Ten v roce 2009 ovládl Lutych-Bastogne-Lutych.

lombardy 2

„Když jezdíte na vítězství Grand Tours, ztrácíte explozivitu, která je na některých klasikách nezbytná. Ale pořád jsou závody, třeba právě Lombardie nebo Lutych, kde můžete využít své vrchařské schopnosti i zkušenosti a zabojovat o vítězství,“ řekl Nibali.

O vítězství rozhodl atakem ve sjezdu z vrcholu Civiglio nějakých 16 km před cílem. Předvedl, že patří k nejlepším sjezdařům v pelotonu, získal rychle skoro půlminutový náskok a vedení udržel až do cíle. Druhou příčku bral Španěl Dani Moreno (Kaťuša), třetí byl Francouz Thibaut Pinot (FDJ).

Moreno vybojoval pro Kaťušu cenný výsledek i přesto, že kvůli zranění kolena z pátečního tréninku nemohl na poslední chvíli nastoupit do závodu španělský lídr týmu Joaquim Rodríguez.

Tři z pěti Čechů nedokončili

Z pětice Čechů na startu byl nejlepší Leopold König (Sky) na 27. místě, Petr Vakoč (Etixx-Quick Step) obsadil 53. příčku. Zdeněk Štybar, Jan Bárta a Jan Hirt nedokončili.

„Určitě jsem v tom sjezdu extrémně neriskoval. Věděl jsem, že to musím zkusit, protože v kopci jsme měli všichni skoro stejné nohy a každý koukal, co udělám. Tak jsem se soustředil na sjezd,“ prozradil italský vítěz.

lombardy 3

Nibali tak udělal parádní tečku za sezónou, která určitě nebyla z jeho pohledu nejvydařenější. Na Tour skončil až čtvrtý, z Vuelty byl diskvalifikován za to, že se nechal táhnout týmovým autem. Na Tour vyhrál jednu etapu, stal se mistrem Itálie. V závěru sezóny však ukazoval velmi dobrou formu.

V žebříčku UCI WorldTour národů udržela Česká republika 13. místo. Již nyní je tedy jisté, že do olympijského silničního závodu může vyslat čtyři závodníky a do časovky dva.

Na italských jednorázovkách před MS byl třikrát na pódiu, přičemž vyhrál Coppa Bernocchi, po šampionátu v Richmondu, kde obsadil 42. místo, vyhrál minulou středu závod Tre Valli Varesine a v neděli si dojel pro největší vítězství na Lombardii.

lombardy 4

Lombardie byla posledním závodem WorldTour 2015. Už dříve bylo jasné, že prvním mužem žebříčku zůstane Alejandro Valverde z Movistaru, který spurtoval čtvrtý. Z Čechů je nejvýše postaveným závodníkem 31. Zdeněk Štybar (Etixx-Quick Step). Nejlepším týmem je Movistar.

V žebříčku UCI WorldTour národů udržela Česká republika 13. místo. Již nyní je tedy jisté, že do olympijského silničního závodu může vyslat čtyři závodníky a do časovky dva.

cesi lombardie 15

 

Konečné pořadí WorldTour 2015

 

wt 2015

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.