Nibali podruhé ovládl Lombardii a má 50. vítězství

8. 10. 2017, 15:28

Svůj desátý start na klasice Kolem Lombardie proměnil Vincenzo Nibali ve druhé vítězství. Na 111. ročníku klasikářského monumentu navázal díky úspěšnému ataku na svůj dva roky starý triumf a do cíle ve městě Como přijel osamocen. Druhý skončil s odstupem 28 vteřin Francouz Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors), třetí Ital Gianni Moscon ze Sky.

bauilomb1

Nibali atakoval v předposledním stoupání Civiglio (4,2 km), jehož vrchol byl 17 km před cílem. Udržel se ho jen Thibaut Pinot. Ale ve sjezdu ukázal Žralok z Messiny své excelentní sjezdařské schopnosti a Pinot neměl šanci. Neudržel se ho a nakonec byl až pátý.

„Byl to prostě perfektní den. Byl jsem na tom ještě líp, než když jsem tu vyhrál před dvěma lety. Na rovině jsem jel v závěru rychlostí přes 50 kilometrů v hodině, takže pro soupeře bylo těžké mě dohnat,“ řekl Nibali, který slavil jubilejní 50. profesionální vítězství. Tuto číslovku vykouzlil i v cíli s pomocí prstů obou rukou.

cenzo50

A jak viděl klíčový moment závodu? „Nastoupil jsem tvrdě v nejprudší části Civiglia. Udělal jsem rozdíl. Nakonec jsem ujel i Pinotovi. A ten závěr se spoustou fanoušků v ulicích jsem si neskutečně užíval. Byla tam spousta emocí,“ prozradil lídr stáje Bahrain-Merida.

„Bylo to vítězství skvělých nohou, ale i velkého srdce. Vincenzo byl famózní a celý tým mu dal skvělou podporu. Těžko to mohlo dopadnout líp,“ přiznal sportovní ředitel Nibaliho týmu Alberto Volpi.

baiilomb2

Asi 40 km před cílem ve sjezdu z Colma di Sormano měl hrozivý pád Belgičan Laurens de Plus z Quick-Stepu, jenž neodhadl zatáčku a přes svodidla vyletěl ze silnice do srázu. Dvaadvacetiletý cyklista byl na místě ošetřen a převezen do nemocnice, kde lékaři vyloučili vážná zranění.

Jak si vedli Češi? Roman Kreuziger (Orica-Scott) obsadil 32. místo (+5:18), Jan Bárta (Bora-Hansgrohe) byl 81. (+15:21). Závod dokončilo jen 100 cyklistů.