Nečekaný král Flander Alberto Bettiol!

7. 4. 2019, 20:14

Padala jména jako Štybar, Sagan, van Avermaet nebo Naesen, ale Alberto Bettiol mezi největší favority Kolem Flander rozhodně nepatřil. Jenže tenhle 25letý Ital ze stáje EF Education First vypálil všem rybník a díky odvážnému ataku na Kwaremontu 19 km před cílem slavil senzační triumf!

italflanders

„Nemůžu tomu uvěřit,“ kroutil hlavou dojatý italský vítěz. Cílem v Oudenaarde projel sám. O 14 vteřin později dorazil další z hrdinů dne, Dán Kasper Asgreen domestik z týmu Deceuninck-Quick Step. Skupinu favoritů přivedl do cíle Alexander Kristoff (UAE Team Enirates).

Bettiol do dneška jako profesionál nikdy nic nevyhrál. Ale formu ukázal třeba 4. místem na E3 Harelbeke. Předtím skončil celkově 11. na Tirrenu, druhý byl v závěrečné časovce. Právě individuální časovku si střihl i dnes. Po zdolání posledního kopce dne Paterbergu ho čekalo dlouhých 14 km do cíle z části proti větru.

„Na Paterbergu jsem se hodně vyčerpal a věděl jsem, že těch 14 kilometrů bude snad nejdelších v mém životě. Je neskutečné, že jsem první vítězství vybojoval právě tady. Nemůžu tomu uvěřit,“ říkal Bettiol.

Nutno podotknout, že tým EF Education First, který v závodech většinou hrává spíš druhé housle, předvedl dokonalý výkon. Pro Bettiola, jenž byl původně spíše domestikem, se obětoval lídr Vanmarcke, který jel na čele a když z vedoucí trojice odpadl, počkal na skupinu favoritů a ještě pracoval pro Bettiola.

italpartyflan

Italská party na Ronde: Alberto Bettiol a vítězka závodu žen Marta Bastianelli.

Pak odpadl i on, ale když Ital nastoupil, ve skupině za ním odvedl dokonalou práci Langeveld, jenž chytal nástupy, a tak Bettiola nikdo nedojel. „Kluci odvedli neskutečnou práci. Šampión kalibru Sepa Vanmarcka pracoval pro mě. To je bláznivé. Celému týmu moc děkuju, ale byli jsme odměněni za aktivní pojetí během celého závodu,“ uvedl vítěz.

„Pořádně ani nevím, jak jsem vyhrál... Na Kwaremontu jsem se cítil dobře a z auta mi náš sportovní ředitel řekl: Jestli můžeš, tak jeď. Zavřel jsem oči a dupal jsem, co to šlo. Když jsem se nahoře podíval za sebe, viděl jsem, že mám docela náskok. Tak jsem zase šlapal, co to šlo,“ popisoval.

Štybar nestačil

Zdeněk Štybar neměl svůj den. Při stoupání na Kruisberg asi 27 km před cílem ztratil kontakt s nejlepšími, když předtím zachytil dva nástupy. Do boje o nejvyšší příčky nezasáhli ani další lídři belgické stáje Lampaert, Jungels ani Gilbert. Posledně jmenovaný odpadl daleko dříve, protože nebyl zdravotně úplně v pořádku.

Čest belgického týmu zachraňoval ten, který původně měl být hlavně na černou práci: Dán Kasper Asgreen. Asi 50 km před cílem se dotáhl na vedoucí duo Vanmarcke, Vandenbergh. Pak zůstal vpředu sám. Ale se silami vydržel až do finále, ještě předvedl nečekaný atak a bylo z toho nečekané druhé místo.

asperfland

„Mým úkolem bylo kontrolovat únik a pracovat do chvíle, než přijdou nejdůležitější kopce. Měl jsem držet naše lídry na co nejlepší pozici,“ prozradil Asgreen.

„Když mě předjel Bettiol, nebyl jsem schopen ho následovat. Soustředil jsem se na to, abych se pak udržel skupiny favoritů. Ale cítil jsem, že mi pořád ještě zbyla nějaká síla v nohách, tak jsem zkusil nastoupit. Je neskutečné, že to vyšlo, jsem hodně překvapen,“ dodal cyklista týmu Deceuninck-Quick Step.

Van der Poel: pád a čtvrté místo

Velký obdiv zaslouží i Mathieu van der Poel. Tenhle nizozemský cyklokrosař, biker i silničář, se 60 km před cílem poroučel nedobrovolně k zemi kvůli prasklému ráfku. Tomu předcházela jezdecká chyba, když přeskakoval ostrůvek.

Van der Poel letěl přes řídítka, při výměně kola ztratil, ale i přesto, že se už jelo hodně rychle, dokázal se dotáhnout zpátky. A měl tolik síly, že ve spurtu vybojoval výborné čtvrté místo. Klobouk dolů.

Obhájce skončil v nemocnici

Obhájce vítězství, Nizozemec Niki Terpstra (Direct Energie), skončil své snažení na letošních Flandrech na 110. kilometru, kdy byl jedním z účastníků těžkého pádu. Byl převezen do nemocnice s otřesem mozku a je jisté, že za týden bude chybět i na startu Paříž-Roubaix.