SuperCycling.cz

Na Brabantském šípu slavil Hermans životní triumf

15. 4. 2015, 21:50

Osmadvacetiletý Belgičan Ben Hermans ze stáje BMC se stal po úniku nečekaným vítězem 55. ročník klasiky Brabantský šíp. Z trojice Čechů byl nejvíce vidět Petr Vakoč (Etixx-Quick Step). Hýřil aktivitou, ale ani jeden z jeho pokusů neslavil úspěch a obsadil 61. místo. František Paďour (Androni Giocattoli) ani Karel Hník (Cult Energy) nedokončili.

bmc-hermans

Hermans atakoval spolu s Australanem Davidem Tannerem (IAM Cycling) zhruba 33 km před cílem 205 km dlouhého závodu s 26 krátkými kopci. Peloton je měl na dostřel, jejich náskok se prakticky nepřehoupl přes půl minuty. Přesto oba drželi odstup před skupinou favoritů. Na posledních třech kilometrech zrychlil Belgičan, Tanner odpadl a Hermans mírný náskok i v závěrečném kopci udržel.

Když projížděl vítězně cílem, nemohl tomu uvěřit. Slavil teprve třetí profesionální vítězství kariéry, čekal na něj více než čtyři roky. „Měl jsem strach, že to nevyjde,“ přiznal Hermans. „Pro mě tohle byl jediný možný způsob, jak takový závod vyhrát. Nejsem explozivní typ závodníka, nemám takový spurt. Bylo to jen o tom, jestli v závěru vydržím. Dal jsem do toho úplně všechno a naštěstí to stačilo,“ líčil šťastný vítěz.

 Spurt skupiny vyhrál Michael Matthews (Orica-GreenEDEGE), Hermansův stájový kolega z BMC a obhájce loňského vítězství Philippe Gilbert skončil třetí.

Petr Vakoč potvrzoval dobrou formu z posledních závodů. Hýřil aktivitou, objevil se ve dvou nástupech, ale souzeno mu nebylo. „Naše týmová taktika byla útočit v posledních dvou okruzích, být v každém úniku. Dařilo se nám to. Já to zkusil asi 17 kilometrů před cílem. Byli tam se mnou dobří závodníci, ale bohužel se nikomu z nich nechtělo jet, museli jsme to tam tahat asi jen ve třech lidech. Takže bylo jasné, že nás peloton opět dojede,“ popsal Vakoč na svém webu.

„Ačkoliv se dnes nedostavily výsledky, vím, že výkonnost moje i ostatních kluků je velmi dobrá. Už se nemůžu dočkat Amstelu. Rád bych tam byl aktivní jako dnes,“ dodal Petr Vakoč.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

  • Honza
    16. 4. 2015, 10:18 (před 6 roky)

    Spíš po sobě koukali, kdo má jet, snažili se to roznastupovat a takhle to dopadlo. Gilbert nejel, když tam měl kolegu a nikdo jiný silný tam asi nebyl, kdo by to dojel sám jako Degenkolb nebo Štyby na Roubaix.

  • Radek Pokorný
    15. 4. 2015, 23:21 (před 6 roky)

    Neuvěřitelné držet 30km ve dvou lidech půlminutový náskok. Co tam v tom pelotonu dělali že to nesjeli?