SuperCycling.cz

Mistr světa Kwiatkowski vyhrál ve spurtu Amstel

19. 4. 2015, 19:20

Polák Michal Kwiatkowski ze stáje Etixx-Quick Step vyhrál 50. ročník klasiky Amstel Gold Race. Ve spurtu vedoucí skupiny, v níž byl i Roman Kreuziger, porazil polský mistr světa trochu překvapivě Michaela Matthewse (Orica-GreenEDGE), který skončil třetí, druhé místo vybojoval Alejandro Valverde (Movistar).

kwiato-amstel-hore

Přestože došlo na mnoho ataků, nikomu se v závěru nepodařilo odjet, a tak o vítězství na Amstelu bojovala osmnáctičlenná vedoucí skupina. „Kwiato možná v tom spurtu s lidmi jako Matthews nebyl úplně největší favorit, ale zbylo mu asi nejvíc sil. On je docela rychlý, navíc vyrazil ve správný moment,“ přiznal Kwitakowského český stájový kolega Petr Vakoč.

Sám ve prospěch lídra odvedl perfektní práci. Ještě v posledním sjezdu před závěrečným stoupáním na Cauberg jel na čele. „Tam jsem do toho dal všechno. Chtěli jsme Kwiatka dovézt dobře do poslední zatáčky pod Cauberg, což se povedlo. Do poslední chvíle s ním zůstal Alaphilippe. Já přijel pod Cauberg mrtvej, už jsem se tam nebyl schopen udržet. Ale jsem maximálně spokojen. Naše taktika byla všechno na Kwiatka a vyšlo to dokonale,“ líčil Vakoč.

Kreuziger čtrnáctý

Roman Kreuziger obsadil jako nejlepší ze závodníků Tinkoff-Saxo 14. místo. „Je škoda, že se nám na posledních pěti kilometrech trochu ztratil Valgren, který podle vývoje závodu mohl být klidně v top 5. Ale je to ještě mladý závodník a udělal chybu, protože tyhle závody jsou hodně i o zkušenostech,“ přiznal Kreuziger.

Sám věděl, že ve spurtu nemá moc šancí. „Škoda, že jsem neskončil o pár míst vpředu, abych aspoň dosáhl na body, ale asi jsem to měl spíš zkusit víc zezadu. Navíc mě tam trochu někdo zavřel, ale na to se nevymlouvám. Byla tam řada rychlejších kluků a já to musím brát tak, jak to je. Důležité je, že jsem se po delší pauze bez závodu cítil dobře. Kondice tam je a můžu s optimismem hledět k dalším závodům,“ prozradil Kreuziger.

Na posledním Caubergu to podle očekávání zkusil obhájce vítězství Philippe Gilbert z BMC. Trochu překvapivě se ho udržel Matthews, ale nakonec se na ně dotáhla celá skupina. Ve spurtu měl nejvíce sil Kwiatkowski, který se protáhl po levé straně a byl rychlejší než  Valevrde i Matthews. „Myslím, že jsem dnes byl jeden z nejsilnějších. Skončil jsem těsně druhý a bojoval jsem, jak to šlo. Musím s tím být spokojen,“ řekl Valverde.

Kwiatkowski se stal teprve čtvrtým mužem historie, který vyhrál Amstel v dresu mistra světa. Před ním to dokázali Eddy Merckx, Bernard Hinault a Jan Raas. „Je to fantazie. Celý tým pro mě odváděl skvělou práci, skoro pořád jsem nejel na horší, než pětadvacáté pozici,“ popisoval vítěz.

kwiato saam amstel

„Ale to neznamená, že bych netrpěl. Když jsme jeli podruhé na Cauberg, říkal jsem Giannimu Meersmanovi, že se necítím dobře. Ale on mi odpověděl: v těch kopcích trpí úplně každý, ale ty to musíš dokázat. To mi dodalo motivaci,“ prozradil Kwiatkowski.

„Po posledním Caubergu jsem si trošičku orazil a našel jsem v sobě poslední zbytky sil. Do spurtu jsem dal úplně všechno a podařilo se mi vyhrát. Je to neskutečné. Jde o strašně náročný závod od startu do cíle. A že se mi povedlo zvítězit v duhovém dresu, to je krásný bonus,“ přiznal cyklista stáje Etixx-Quick Step.

bedna amstel 15

Petr Vakoč obsadil při své premiéře na Amstelu 50. místo. „Jsem naprosto spokojený. Od začátku jsem se cítil perfektně. Po nějakých 150 kilometrech jsem jel chvíli vzadu a pak bylo hodně těžké se vrátit. Na posledních dvaceti kilometrech jsem měl trošku krizi, ale ještě jsem se zmáčkl a jel jsem tam Kwiatkowi špici v tom sjezdu,“ popisoval.

„Závod se mi moc líbil. Člověk pak ke konci cítil nohy, ale pocitově to uteklo rychleji, než některé závody na 150 kilometrů. Byl to neustálý boj o pozice. Nebylo tam skoro žádné místo, kde by se dal předjet balík. Pořád se něco dělo a moc se mi to líbilo,“ dodal Petr Vakoč.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.