Van der Poel vyškolil v generálce na Flandry všechny

4. 4. 2019, 06:15

Fantazie! Tak by se jedním slovem dal popsat výkon nizozemského cyklistického všeuměla Mathieu van der Poela v generálce na Flandry, klasice Dwars door Vlaanderen. Ve spurtu 74. ročníku porazil všechny soupeře z vedoucí pětičlenné skupiny a slavil životní triumf na silnici! Jeho první ve WorldTour!

Mathieu van der Poel a vítězka závodu žen Ellen van Dijková, jeho krajanka.

„Už na Gent-Wevelgem jsem se cítil hodně dobře,“ přiznal 24letý cyklista týmu Corendon - Circus. V neděli skončil čtvrtý při své premiéře ve WorldTour, teď to vyšperkoval tím nejlepším způsobem.

„Gent byl nejdelší závod, jaký jsem kdy jel,“ vracel se k porci 250 km. Středeční závod měřil 182 km. „To už jsem jel víckrát, takže jsem věděl, že mám šanci.

Ve spurtu vedoucí skupiny zdolal zbylé čtyři soupeře. Druhý skončil Anthony Turgis (Direct Energie), třetí Bob Jungels (Deceuninck-Quick Step). Další dvě místa brali Lukas Pöstlberger (BORA - Hansgrohe) a Tiesj Benoot (Lotto-Soudal).

Tahle pětice dojela do cíle s náskokem 18 vteřin před pelotonem. Právě van der Poel zavelel už 63 km před cílem ke stíhání uprchlíků. Za dalších 30 km už byli v čele s Turgisem, Benootem a Jungelsem. Jediný, kdo tam z úniku vydržel, byl Pöstlberger.

Ve spurtu vypálil jako první zezadu po pravé straně Turgis, ale van der Poel se za ním vyvezl a potvrdil, že je hodně rychlý. Před páskou se ještě mohl ohlédnout za sebe a zvedal ruce nad hlavu.

Aby člověk vyhrál, vždycky musí něco zkusit. Ne vždy ten atak vyjde, ale musím pro to něco udělat. Závodím spíš instinktem, protože tyhle závody se dopředu moc plánovat nedají,“ uvedl van der Poel.

Novináři mu hned po závodě začali předhazovat, že bude v neděli i jedním z favoritů Flander. „Flandry jsou ještě o 100 kilometrů delší, to se nedá srovnávat. Pro mě je největší favorit Sagan, mezi další favority počítám Štybara a van Aerta. Ale lidí, kteří mohou Flandry vyhrát, je daleko víc. Já doufám, že tu velkou porci kilometrů zvládnu, a budu ve hře až do finále,“ dodal nizozemský cyklista, jehož tým bude na Flandrech startovat na divokou kartu.