Cavendish prohrál s Gaviriou, Bobridge první v Austrálii

20. 1. 2015, 09:01

Nečekaným vítězem úvodní rovinaté etapy závodu Tour de San Luis v Argentině se stal dvacetiletý téměř neznámý Kolumbijec Fernando Gaviria startující v dresu národního týmu své země, který ve spurtu překvapivě zdolal i mistra hromadných dojezdů Marka Cavendishe (Etixx-Quick Step), jenž skončil druhý.

Nečekaný vítěz v Argentině: cílem projíždí první Fernando Gaviria, za ním Mark Cavendish.

Jediný Čech na startu závodu Dan Turek z izraelské formace Cycling Academy přijel do cíle v hlavním poli na 19. místě v čase vítěze, jeho slovenský týmový kolega Luboš Malovec se blýskl dvanáctým místem.

Mladý Kolumbijec, který etapu vyhrál, na sebe dosud upozornil loňským vítězstvím v silničním závodě U23 na Panamerickém šampionátu, vyhrál i etapu na Kolem Kolumbie U23. Tohle vítězství však přebilo vše. „Když zbýval kilometr do konce, říkal jsem si, že mám šanci. Nastoupil jsem 300 metrů před cílem, získal jsem pár metrů a stačilo to až do cíle,“ radoval se Gaviria.

Cavendish přiznal, že s ním moc nepočítal a nezastíral zklamání. „Nikdy jsem o něm neslyšel,“ řekl na adresu kolumbijského vítěze. „Ale zaslouží velkou pochvalu. Když vystřelil dopředu, bylo 300 metrů do cíle. Já chtěl počkat na dvoustovku, ale nikde jsem ceduli neviděl. On byl v tu chvíli super rychlý. Já začal spurtovat, až když jsem uviděl cílovou čáru. Ale to už bylo pozdě,“ prozradil Cavendish. To, že nebyla vidět cedule s číslicí 200, potvrdil i třetí Modolo.

Únik slavil úspěch

Sezóna WorldTour odstartovala u protinožců, kde první etapu Tour Down Under ovládl domácí Jack Bobridge, třetí nejrychlejší časovkář nedávného australského šampionátu. Pětadvacetiletý cyklista byl jedním ze čtyř hrdinů dne, kteří jeli skoro celou etapu v úniku a náskok pár metrů udrželi před hlavním polem i v cíli. I když to bylo těsné.

bobruidge vyhrava

Král první etapy Tour Down Under Jack Bobridge.

V úniku byli kromě vítěze ještě jeho krajan Durbridge (Orica-GreenEdge), Nizozemec Westra (Astana) a Rus Bělkov (Katusha). Týmy se sprintery únik trochu podcenily, hodně taktizovaly, proto měli uprchlíci ještě 5 km před cílem k dobru 40 vteřin. A i když zejména Giant-Alpecin kvůli Kittelovi hodně zrychlil, nestačilo to. O pár metrů...

„Já byl vždycky agresivní typ závodníka,“ přiznal Bobridge. „Ale vyhrát doma první etapu a obléknout dres lídra, to je neskutečné. Nemám slov,“ jásal. „Únik je vždycky loterie, ale zůstali jsme v klidu, a když jsme v závěru viděli, jaký máme náskok, tušili jsme, že bychom tuhle hru mohli zakončit vítězstvím,“ dodal Australan.