Cavendish opět prohrál spurt s Gaviriou a chválil ho

22. 1. 2015, 12:31

Při 3. etapě závodu Tour de San Luis v Argentině se opakovala situace z prvního dne. Opět rovina, opět sprint balíku. A ruce nad hlavu znovu zvedal dvacetiletý Kolumbijec Fernando Gaviria, který opět přespurtoval Marka Cavendishe. Daniel Turek skončil jako nejlepší z týmu Cycling Academy na 39. místě v čase vítěze. Celkově dál vede Argentinec Daniel Díaz.

Fernando Gaviria znovu vítězí s poměrně velkým náskokem před Markem Cavendishem.

Scénář závěru 3. etapy z Concaránu do Juana Koslay byl prakticky stejný. I přesto, že Etixx-Quick Step měl výtečně rozjetý spurt, zase je překvapil brzkým nástupem Gaviria (Colombia), který na nic nečekal a vyrazil asi 300 metrů před páskou. Během chvíle měl znovu nedostižný náskok.

Kde se vzal? Jako to, že je tak rychlý? I tyhle otázky se nesly pelotonem v Argentině. Po chvilce hledání se dá zjistit, že Gaviria je i výborný dráhař, mj. vyhrál koncem roku omnium na Světovém poháru v Londýně. A je dvojnásobným juniorským mistrem světa z roku 2012 (omnium, bodovačka dvojic).

Teď už to ví i Cavendish, který po první etapě tvrdil, že mladého Kolumbijce vůbec nezná. „Člověk nemůže být naštvaný, když prohraje s tímhle klukem, protože je super rychlý,“ vysekl mu poklonu vítěz 25 etap na Tour de France.

bedna 3 tapa san lui

Cavendish ví, že to s mladým Kolumbijcem není snadné. Proto z druhého místa netruchlil.

„Celou dobu jsem se držel za ním, ale jeho zrychlení je fenomenální. Během chvilky měl velký náskok. Gratuluji! Byl juniorským mistrem světa na dráze a z jeho akcelerace musí každý poznat, že je to výborný dráhař. Je schopen zvládnout takhle dlouhý sprint, což je velmi působivé,“ řekl Cavendish. Třetím na pásce byl stejně jako v úvodní etapě Ital Sacha Modolo z Lampre-Merida.

Teď čekají na závodníky dvě etapy s dojezdem na kopec a časovka, takže Cavendish bude mít reálně šanci bojovat o první vítězství v roce 2015 až v neděli. „Ale já jsem v tuto chvíli se svou formou spokojen, i celý tým jede hodně dobře. A když se povede jednu etapu vyhrát, bude to pěkný bonus,“ dodal britský cyklista.

Dominance BMC, Dennis novým lídrem

Třetí etapa závodu Santos Tour Down Under v Austrálii nabídla dojezd na kopec v Paracombe. V závěrečném dvoukilometrovém stoupání, které mělo místy desetiprocentní sklon, se na čele vytvořila čtyřčlenná skupina favoritů, v čele s Evansem, Portem, Pozzovivem a Dumoulinem.

Asi 500 metrů před cílem byli dojeti, a ze zadní skupiny vyrazil Rohan Dennis (BMC Racing Team), který nedal šanci ani jednomu z pronásledovatelů a přijel s třísekundovým náskokem na svého parťáka Cadela Evanse, který jen podtrhl úspěch stáje BMC. Třetí skončil Tom Dumoulin (Team Giant-Alpecin).

dennis vitez TDU

Rohan Dennis projíždí vítězně cílem ve 3. etapě Tour Down Under.

Boj o okrový trikot lídra prohrál podle očekávání Australan Jack Bobridge, který dojel 29. s mankem 42 sekund na vítěze. Dres si oblékl Dennis, Evans na něj ztrácí 7 vteřin. Vítěz etapy, který 8. února zkusí ve Švýcarsku překonat světový rekord v hodinovce, však potvrdil, že lídrem týmu v závodě zůstává s kariérou se loučící Evans.

„Náš plán byl takový, že zkusím zaútočit na začátku kopce Torrens Hill climb, abych dostal pod tlak Porteho a další. Cadel měl vyčkat až na závěr. Ale najednou jsem byl dost daleko a ten plán úplně nevyšel. I tak zůstává v mých očích lídrem Cadel, tým by měl chránit nás oba. Je před námi ještě dost těžkých momentů,“ přiznal Rohan Dennis.